banner15

Kerkük'te 'DEAŞ tehdidi' sürüyor

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi Şeyh Cafer Mustafa, Kerkük kentinde terör örgütü DEAŞ tehdidinin hala devam ettiğini belirtti.

Kerkük'te 'DEAŞ tehdidi' sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi ve Peşmerge'nin üst düzey komutanlarından Şeyh Cafer Mustafa, Kerkük kentinde düzenlediği basın toplantısında, "DEAŞ, Kerkük için hala tehlike arz ediyor. Kent merkezinden sadece 35 kilometre mesafede yer alan örgüt militanları, güneydeki elektrik santralleri ve petrol kuyuları için ciddi bir tehdittir." dedi. 

Mustafa, DEAŞ'ın kent merkezi ve güneyindeki uyuyan hücreleri vasıtasıyla tekrar saldırıya geçme ihtimali olduğunu belirterek, söz konusu tehlikenin bertaraf edilmesi için Havice ilçesinin örgütten kurtarılması gerektiğini dile getirdi.

DEAŞ'ın 10 Haziran 2014'ten bu yana elinde tuttuğu Havice ilçesinin kurtarılmasında Peşmerge değil Irak ordusunun öncelikli olacağını söyleyen Mustafa, Musul'u kurtarma operasyonu sebebiyle henüz bu yönde bir adım atılmadığını kaydetti.

DEAŞ militanları 21 Ekim gecesi Kerkük kent merkezine sızarak, güvenlik güçleri ve sivillere saldırmıştı. DEAŞ militanları ve güvenlik güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalar iki gün boyunca sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 17:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35