Kerkük'te İran ve KYB görüşmesi iddiası

Kerkük'te, Kasım Süleymani ve Hadi Ameri ile Celal Talabani'nin oğlu Pavel Talabani'nin ve 2 KYB politbüro üyesi ile toplantı gerçekleştirdiği iddia edildi

Kerkük'te İran ve KYB görüşmesi iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Kerkük kentinde, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile İranlı bazı üst düzey yetkililerin bir araya geldiği iddia edildi.

AA muhabirine konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir Peşmerge komutanı, KYB'den bazı üst düzey sorumlular ve İranlı askeri yetkililerle Kerkük'ün Reşad köyünde bir araya geldiğini ileri sürdü.

Peşmerge komutanı, KYB'den toplantıya kısa bir süre önce hayatını kaybeden Celal Talabani'nin oğlu Pavel Talabani ve KYB'nin İstihbarat (Zanyari) Müdürü Lahor Şeyh Cengi'nin katıldığı iddiasında bulundu.

Söz konusu komutan, KYB ve İranlı yetkililerinin, Haşdi Şabi'nin Kerkük'ü kontrol etmesi planı üzerinde görüşme yaptıklarını söyledi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani de eski Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani’nin Süleymaniye kentindeki mezarını ziyaret etmişti.

Peşmerge, Haziran 2014 yılında terör örgütü DEAŞ'ın ortaya çıkmasından dolayı Irak ordusu tarafından boşaltılan Kerkük'teki birçok stratejik noktada konuşlanmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2017, 10:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35