banner15

Kerkük'te IŞİD'e operasyon hazırlığı

Kerkük'ün merkezinin kontrolünü tamamen eline alan peşmerge güçleri, ilçe ve nahiyelerde kalan IŞİD gruplarına karşı operasyon yapmaya hazırlanıyor

Kerkük'te IŞİD'e operasyon hazırlığı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kerkük İlçe ve Nahiyeleri Polis Müdürü Serhat Kadir, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ele geçirdiği ilçelerden püskürtülmesi için güvenlik güçlerinin operasyona hazırlandığını bildirdi.

Kadir, yaptığı açıklamada, Kerkük'te durumun sakin olduğunu ancak Havice ilçesi ve Reşat kasabasının IŞİD'in kontrolünde olduğunu söyledi. Peşmerge ve polis güçlerinin, bu bölgeden 24 kilometre uzaktaki Multelke kasabasında konuşlandığını aktaran Kadir, operasyon için tüm güvenlik güçlerinin hazır bekletildiğini ifade etti.

Bu arada kentin cadde ve sokaklarında büyük bir askeri hareketlilik yaşanıyor. Irak ordu güçleri ve peşmergeler, olası bir saldırıya karşı teyakkuzda bekliyor. Şu anda Kerkük'ün tamamı peşmergeler tarafından kontrol altında tutuluyor.

Öte yandan Kerkük halkı, olası bir IŞİD saldırısına karşı tedbirlerini alıyor. Özellikle 12. Tümen Komutanlığı'nın talan edilmesi, halkın endişesini artırdı. İnsanlar, gıda ve yakıt stoku yapmaya başladı. Ekmek fırınları, benzin istasyonları ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşması dikkati çekiyor. Kaos ve kargaşa nedeniyle gıda ve yakıt fiyatlarında yüzde 10'luk bir artış yaşandı. Mutfak tüpünün fiyatı 6 bin dinardan 20 bin dinara yükseldi.

Ekmek kuyruğuna giren Hüner Tahsin, IŞİD militanlarının Musul'u ele geçirmesinin tüm Kerküklüleri endişelendirdiğini söyledi. Önlem almak adına gıda stoğu yaptıklarını anlatan Tahsin, sokağa çıkma yasağının genişletilmesi halinde ise halinde durumun daha kötüye gideceğini ifade etti.

Kerkük'te, Musul'daki şiddet gerekçe gösterilerek 23.00 ila 04.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 16:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48