banner15

Kerkük'teki siviller IKBY yönetimine sığınıyor

Irak'taki IŞİD'in elinde tuttuğu Kerkük'ün Havice ilçesinden son 24 saatte kaçan 200 sivil, Peşmerge mevzilerine sığındı

Kerkük'teki siviller IKBY yönetimine sığınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'taki IŞİD'in elinde tuttuğu Kerkük'ün Havice ilçesinden son 24 saatte 200 sivilin kaçarak Peşmerge mevzilerine sığındıkları bildirildi.

Kerkük'ün güneyinde yer alan Zagros Cephesi Peşmerge Komutanı Mustafa Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "IŞİD'in elindeki Havice ilçesinden kaçışlar her geçen gün hızlanıyor. Son 24 saatte mevzilerimize gelen sivillerin sayısı 200'ü buldu." dedi.

IŞİD'ten kaçan sivillerin ölümü göze alarak tehlikeli yollardan geçtiklerini belirten Kasım, her gün ortalama 50 sivilin kendi mevzilerine geldiği bilgisini paylaştı.

Kerkük'te her geçen gün artan iç göçmen sayısından dolayı ciddi sıkıntıların yaşandığını aktaran Kasım, "Uluslararası Kızılhaç örgütü yetkilileri ve diğer insani yardım kuruluşları, artık iç göçmenlere gerekli yardımların temin edilmesinde sıkıntı çektiklerini, kamplarda yer sıkıntısının yaşandığını bize ilettiler." diye konuştu.

Havice'den kaçmayı başaran iç göçmenlerden Lili Muhammed, dün akşam saat 7 sularında Havice'den yola çıktıklarını ve bugün öğleden sonra Peşmerge mevzisine ulaşabildiklerini söyledi.

IŞİD'in kontrolündeki bölgelerde sivillerin azaldığına dikkat çeken Muhammed, "Havice'de insan trafiğine rastlamak çok zor. Fırsatını bulan herkes güvenli bölgelere sığınmak istiyor." diye konuştu.

Sivillerin neden kaçmak istediği sorusu üzerine Muhammed, "İnsani temel ihtiyaçların temin edilmesi çok zor bir hal aldı. İlaç, gıda ve temiz su sıkıntısı yaşanıyor. İnsanlar açlık krizi içinde" değerlendirmesinde bulundu.

IŞİD'ten kaçmanın ağır bir bedelinin olduğunu dile getiren Muhammed, kaçmak isteyen kişilerin yakalanması halinde idam edilmesi veya kurşuna dizilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Havice'den kaçan bir başka iç göçmen Ahmet Sabah ise uluslararası topluma yardım çağrısı yaparak, Havice'de mahsur kalan sivillerin en kısa zamanda kurtarılmasını istedi.

Terör örgütü IŞİD, Haziran 2014'ten bu yana Havice ilçesini elinde tutuyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 20:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35