banner15

Kerry ve Barzani görüştü; Bağımsız Kürdistan masada

IKBY Başkanı Barzani ile ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kuzey Irak'ta bir araya geldi. Kerry Irak'ın bütünlüğünün korunması yönünde telkinde bulunurken Barzani, Bağdat'ta olumlu bir gelişme olmazsa Kürt halkının kendi yolunu çizeceğini söyledi

Kerry ve Barzani görüştü; Bağımsız Kürdistan masada

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Erbil'e gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi. İkilinin görüşmesinin hala sürdüğü bildiriliyor. Kerry, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile de bir araya geldi. Daha önce yaptığı açıklamada Barzani, Irak'taki kriz durumunun devam etmesi halinde, yeni bir karar için referanduma gideceklerini bildirdi. 

Kerry ile görüşmesinden önce Irak'taki son durumla ilgili genel bir değerlendirme yapan Barzani. Irak'ta, artık Musul olayları öncesi ve sonrası şeklinde iki durum olduğunu ifade edenBarzani, ülkede şartların çok değiştiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Irak ve Kürdistan bölgesi arasında daha önce ortak askeri güç vardı. Ancak şimdi Irak ordusunun mevcudiyeti yoktur. Kürdistan bölgesi ile Irak arasında bin kilometreden fazla sınır oluştu. Bu bölgelerin önemli bir kısmı terörist grupların kontrolündedir. Bu durum, bütün Iraklılar için ciddi bir tehdittir."

Kürdistan bölgesinin, Irak siyasi sürecinin bir parçası olarak her zaman ülke yararına çalıştığına değinen Barzani, Bağdat'taki yöneticilerin, kötü muamelesi ve mezhep anlaşmazlığı nedeniyle siyasi sürecin bugünkü noktaya geldiğini vurguladı. 

Barzani, Kürtlerin ne yapacağına ilişkin ise "Irak'ta şayet kriz hali bu şekilde devam edecek olursa ve siyasi anarşi, çözüme kavuşturulmazsa biz Kürdistan siyasi iradesi olarak, halkımızın onayını almak üzere referandum yoluna gideriz" ifadelerini kullandı.

KERRY: IRAK'TAN AYRILMAYIN

Kerry'nin, Kürt yönetiminden Irak'taki siyasal süreçten çekilmemeleri, yeni Irak hükümetine katılmaları ve Cumhurbaşkanlığı için güçlü bir adayı belirlemeleri yönündeki taleplerini iletmesi bekleniyor. Irak Başbakanı Nuri el Maliki'ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Maliki'nin Kürt yönetiminin Bağdat'a verecegi desteğin daha anlamlı kalması için Irak'ın yeni Cumhurbaşkanın bir kez daha Kürt olmasını istediklerini ve bunun Erbil'e iletilmesini istediği kaydedildi.

BAĞIMSIZLIK MASADA

Kürt liderlerin bugün Kerry ile yaptığı görüşmenin en önemli gündem maddesi ise Kürt lider Barzani'nin önceki gün "Artık Kürtlerin kaderini belirleme günü gelmiştir" measjı olacak. Özellikle 2 haftadan bu yana muhalefet partileri ile 3 toplantı yapan ve bölgenin geleceği konusunda önümüzdeki günlerde önemli açıklamalar yapmaya hazırlanan Barzani'nin Kerry'ye "Maliki'ye güvenmiyoruz.

Irak'ın istikrarı için elimizden geleni yaptık ama karşımızda giderek diktatörleşen bir Maliki var." mesajı vererek Bağdat'a artık sıcak bakmadıklarını iletecek. Diğer taraftan görüşmede Maliki'nin ABD üzerinden Kürtlere gönderdiği mesajların dışında İran aracılığı ile yolladığı mesajlar da tartışılıyor. Dün Bağdat'ta Irak Başbakanı Nuri Maliki ile görüşen Kerry, Bağdat yönetiminden 1 Temuza kadar yeni hükümetin kurulmasını istemişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 14:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48