banner39

Konsolosluktaki Türkler Musul Valiliği'ne alınmış

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu basarak diplomatları ve çalışanları rehin aldığı belirtilen IŞİD, Türk vatandaşları kaçırmadıklarını sadece güvenli bölgeye aldıklarını, Türk yetkililerle görüşmeye hazır oldujklarını duyurdu.

Irak 11.06.2014, 18:57 11.06.2014, 23:33
Konsolosluktaki Türkler Musul Valiliği'ne alınmış

IŞİD'in Irak'taki bazı kentleri ele geçirerek kontrolü ele almasının yankıları süüyor. Irak'ın Musul kentinin kontrolünü ele geçiren IŞİD bugün Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu basarak diplomatları ve çalışanları rehin aldı.

Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın da aralarında olduğu 45'den fazla rehineyi kentin dışına çıkarmaya hazırlanan IŞİD bu kararından vazgeçti. IŞİD'in yapılan görüşmelerden sonra rehinleri Musul Valiliği'ne getirdiği öğrenildi. Valilik binasından tutulan Türk rehinelerin sağlık durumlarının da iyi olduğu bilgisine ulaşıldı.

TÜRK REHİNELER MUSUL VALİLİĞİ'NDE

IŞİD'in bugün rehin aldığı Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, diplomatlar ve elçilik çalışanları Musul Valiliğine getirildi. Rehinlerimiz şu anda IŞİD tarafından valilik binasında tutuluyor.

IŞİD LİDERİ: TÜRK YETKİLİLERLE GÖRÜŞECEĞİZ

Yeni Şafak'ın tüm dünyaya duyurduğu Musul Konsolosluğu'nun IŞİD tarafından basılıp diplomatların rehin alınmasıyla ilgili çarpıcı gelişmeler var. IŞİD'in bölgedeki operasyonlarını yürüten Abdarrahman el Baasi, diplomatlarımız sağlık durumlarının iyi olduğunu ve Türk yetkililerle görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Musul'da Türk konsolosluğunu basıp Türk diplomatları rehin alan IŞİD'in bölgedeki operasyonlarını yürüten Abdarrahman el Baasi Yeni Şafak muhabiri Çetiner Çetin'e konuştu.

SAĞLIK DURUMLARI İYİ

Baasi diplomatlarımızın sağlık durumlarının iyi olduğunu ve güvenli bölgede tutulduklarını söyledi.

TÜRK YETKİLİLER İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

IŞİD'in bölgedeli lideri Türk yetkililerin kendileri iletişime geçip geçmediği sorusuna ise, "Türk yetkililerle görüşmeye hazırız" şeklinde cevap verdi fakat bir taleplerinin olup olmadığını ise açıklamadı.

TWİT ATTILAR: KAÇIRMADIK, GÜVENLİ BÖLGEYE ALDIK

Öte yandan örgüt adına yayın yapan bir twitter hesabından yapılan açıklamada ise "Türkleri kaçırmadık. Soruşturma prosedürleri bitene kadar güvenli bir yere götürüldüler" denildi.

Kaynak: Yeni Şafak

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?