Kürt bakanlar İbadi'ye boykotu bitirdi

Irak'ta Kürt bakanlar İbadi hükümetine yönelik boykotu bitirerek bakanlar kurulu toplantısına katıldı

Kürt bakanlar İbadi'ye boykotu bitirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Kürt bakanların Başbakan Haydar el-İbadi hükümetini boykota son vererek Bağdat'a döndüğü bildirildi.

Meclisteki Kürdistan Koalisyonu Milletvekili Servan Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Maliye, Kültür ile Göç ve Göçmenler Bakanı Bağdat'a dönerek, Bakanlar Kurulu toplantılarına katıldı. Bakanların hükümeti boykot kararından vazgeçmesi ülkenin içinde bulunduğu durumdan kaynaklanıyor. Krizlerin derinleştirilmesinde taraf olmak istemiyoruz." dedi.

İbadi'nin Kürt tarafıyla istişare etmeden kabinede revizyona gitmesine karşı boykot kararı aldıklarını hatırlatan Abdullah, "Şii koalisyonunda parçalanma ve kriz söz konusu. Halihazırdaki süreç beraberlik ve sorunların çözümünü gerektiriyor." diye konuştu.

Bağdat'taki Kürt bakan ve milletvekilleri, İbadi'nin gerçekleştirmek istediği kabine revizyonuna karşı geçen ay meclis ve Bakanlar Kurulu toplantılarını boykot etme kararı almıştı.

Irak'taki siyasi kriz, mart ayında İbadi'nin siyasi partilerden bağımsız bir teknokrat hükümet oluşturmak istemesiyle derinleşmiş, Başbakan'ın bu isteği özellikle üyesi olduğu Şii Ulusal Koalisyonu tarafından engellenmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 15:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35