banner15

Kürt istihbaratı: Maliki IŞİD'in ilerleyişini önceden biliyordu

Kuzey Irak Kürt Yönetiminden üst düzey bir istihbarat yetkilisi, CIA ve MI6'nın bundan yaklaşık 6 ay öncesinden Irak yönetimini IŞİD'e karşı uyardığını ancak Maliki yönetiminin bu uyarılara kulağını tıkadığını ileri sürdü

Kürt istihbaratı: Maliki IŞİD'in ilerleyişini önceden biliyordu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)'den bir istihbarat yetkilisi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in bugünkü ilerleyişinin yaklaşık 6 önceden planlandığını ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin bu planlardan haberi olduğunu ileri sürdü.

Kürt İstihbaratçı Ruz Behcet, Telegraph'a yaptığı açıklamalarında, Amerikan istihbarat kurumu CIA ve İngiliz istihbaratı MI6'nın yaklaşık 6 aydan bu yana, Irak yönetimini IŞİD'e karşı uyardığını ancak Maliki yönetiminin bu uyarılara kulaklarını tıkadığını söyledi. Behcet, bugün yaşananların kaçınılmaz olduğunu çünkü Maliki'nin zamanında hiçbir tedbir almadığını söyledi.

Musul'un el değiştireceğinin yaklaşık altı ay öncesinden belli olduğunu söyleyen Behcet, IŞİD'in bunu tek başına gerçekleştirecek gücü olmadığını da belirtti. Behcet, IŞİD'in yaklaşık 5 bin civarında üyesinin olduğunu ancak asıl ilerleyişi, Maliki'nin baskı altında tuttuğu Sünni aşiretler ve eski Baas üyeleri ile devrik Irak lider Saddam Hüseyin'in askerlerinin gerçekleştirdiğini ifade etti.

Behcet, "Biz onların planlarının ne olduğunu çok önceden biliyorduk ancak adım atması gerekenler kulaklarını tıkadılar." ifadelerini kullanarak, olanların Maliki yönetiminin hatası olduğunu savunuyor.

Bu grupların, güçlenmeye başladıklarını hissettikten sonra, harekete geçmek için doğru zamanı kolladıklarını anlatan Ruz Behçet'e göre, geçtiğimiz Aralık ayında önce Felluce ardından Ramadi düştü ve Enbar eyaletini tamamen ele geçirdiler.

Kürt istihbarat yetkilisi Ruz Behcet ayrıca, "IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin, Batı için Usame bin Ladin'den daha tehlikeli olduğunu" da iddia etti

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48