Kürt konferansı için hazırlıklar başladı

Daha önce 7 kez ertelenen Kürt Ulusal konferansı için Çözüm sürecinin 2. Aşaması ile birlikte yeniden hazırlıklar başlatıldı.

Irak 15.07.2013, 18:44 15.07.2013, 18:44
Kürt konferansı için hazırlıklar başladı

Dört yıldan bu yana Irak Kürt Yönetimi tarafından yapılması planlanan ancak 7 kez tarih verilmesine rağmen ertelenen Kürt Ulusal konferansı için Çözüm sürecinin 2. Aşaması ile birlikte yeniden hazırlıklar başlatıldı.

ERBİL'DE YAPILACAK

Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinin başkenti Erbil'de yapılması planlanan konferansa Mesud Barzani başkanlık yapacak. Kürt partileri, şahsiyetleri ve sivil toplum temsilcilerinin katılacağı konferansta PKK'da KCK adı ile katılmayı planlıyor. Hazırlık toplantısında konferansın kesin tarihi ve gündem başlıkları kararlaştırılacak. Kürt kaynaklar PKK'NIN, konferansa KCK adı altına katılarak ilk kez silahın dışında siyasi bir üslupla mesajlarını vermesini beklediklerini ifade ediyorlar.

350 KANAAT ÖNDERİ

Konferansa, Türkiye, İran, Suriye, Irak, Avrupa, Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya'da örgütlü 181 Kürt siyasi parti, dernek ve vakfının yapılarının temsil edileceği konferansa 350 Kürt kanaat önderinin yanısıra başta Türkiye, ABD ve AB üyesi ülkelerin temsilcilerinin davet edileceği öğrenildi. Konferansın düzenleyicileri, Kürt sorununun sadece Türkiye'nin sorunu olmadığı konusunda, Türkiye ile birlikte Suriye, İran ve Iraklı makamlara ortak bir mesaj verme hazırlığında. Hazırlık toplantısına Türkiye'den BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eş Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında olduğu çok sayıda Kürt kanaat önderi katılacak.

 

Kaynak: Yeni Şafak

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?