banner39

Kürt Ulusal Konferansı 24-26 Ağustos'ta

Kürt Ulusal Konferansı'nın düzenlenme tarihi 24-26 Ağustos olarak değiştirildi. Hazırlık Komitesi Üyesi Mahmuri, "Kongre, bir Kürt devletinin kurulma kararını alamaz. Bu kongrede komşu ülkelerin hepsine barış mesajı verilecek" dedi.

Irak 02.08.2013, 01:20 02.08.2013, 01:20
Kürt Ulusal Konferansı 24-26 Ağustos'ta

Günlerdir Hazırlık Komitesi'nin üzerinde çalıştığı Kürt Ulusal Konferansı'nın düzenleneceği tarihin bugün yapılan toplantıyla değiştirildiği bildirildi.

Daha önce 19-21 Ağustos'ta yapılacağı duyurulan konferansın, 24-26 Ağustos'ta yapılması kararlaştırıldı. Ancak yine de Hazırlık Komitesince resmi bir açıklama yapılmadı.

Hazırlık Komitesi Üyesi Gafur Mahmuri, yaptığı açıklamada, organizasyona 600 delege ve 300 misafirin katılacağını belirterek, belirlenen kontenjanın yüzde 45’inin siyasi parti ve kurumlara, yüzde 30’unun STK’lara ve bağımsız adaylara, yüzde 10’nun bağımsız şahsiyetlere ayrılacağını, kadınlar için de kontenjan belirlendiğini söyledi.

Mahmuri, konferansla ilgili tartışmalara ilişkin de "Kongre, bir Kürt devletinin kurulma kararını alamaz. Bu aşamada bağımsızlık ilan edilemez. Çünkü siyasi koşullar, buna uygun değil. Bu konferansta, komşu ülkelerin hepsine barış mesajı verilecek. Kürt ulusunun başkanının konferansta seçilmesi bekleniyor" dedi.  

Komite üyelerinden Azadi İnsiyatifi Koordinatörü Adem Özcaner de yaptığı açıklamada, son toplantıda oluşturdukları 8 komite ile hazırlık çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti. Özcaner, kongreye katılacak delegelerin ve davet edilecek misafirlerin bu komitelerce belirleneceğini kaydetti.

Özcaner, hazırlıkların yetişmemesi durumunda 24-26 Ağustos olarak belirledikleri konferans tarihinin tekrar değişebileceğini de sözlerine ekledi.

Kürt Ulusal Konferansı'nın ön çalışmalarını yürüten Hazırlık Komitesine Türkiye’den 6, İran ve Irak’tan 5'er, Suriye’den 4 ve KNK’den 1 üye seçilmişti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?