banner15

Kuzey Irak heyeti ABD'de

Kuzey Irak Kürt Yönetiminden Başbakan Yardımcısı Talabani başkanlığındaki bir heyet 15 Nisan'a kadar ABD'de temaslarda bulunacak

Kuzey Irak heyeti ABD'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani başkanlığındaki bir heyetin ABD yönetiminden yetkililerle görüşeceği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, düzenlediği günlük basın toplantısında, IKBY heyetinin temasları hakkındaki soruyu cevapladı.

Toner, pazartesi günü ABD'ye gelen heyetin, 15 Nisan'a kadar yönetimden yetkililerle görüşmeler yapacaklarını söyledi. Görüşmelerde IKBY'deki ekonomik kriz başta olmak üzere insani yardımlar ve IŞİD ile mücadele konularının ele alınacağını kaydeden Toner, heyetin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anthony Blinken başta olmak üzere bazı yetkililerle bir araya geleceğini bildirdi.

Toner, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin geçen hafta Irak'ın başkenti Bağdat'a düzenlediği ziyarette Erbil'e neden gitmediğine ilişkin soru üzerine ise güvenlik gerekçelerini dile getirdi. 

"Kerry'nin Erbil'e gitmemesi Mesut Barzani'nin başkanlığı bırakmamasıyla ne kadar ilgili?" sorusu üzerine Toner, bunun IKBY halkına bir mesaj gönderme anlamı taşımadığını söyledi.

IKBY'nin IŞİD ile mücadeledeki çabalarını desteklediklerini ifade eden Toner, ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün Kerry'nin ziyaretinin ardından ülkede kaldığını ve IKBY yetkilileri ile görüştüğünü belirtti.

Toner, IKBY'ye yeni yardımda bulunup bulunmayacakları sorusunu cevaplarken de mümkün olduğunca yardım etmeye çalıştıklarını, son olarak Kerry'nin Bağdat ziyaretinde açıkladığı Irak'a 155 milyon dolarlık yardım dışında şu anda açıklayacakları bir şey bulunmadığını ifade etti. Bu miktarın insani yardım olarak çatışma bölgelerinde yerlerinden olmuş kişilere gideceğini bildiren Toner, 2014'ten bu yana yapılan toplam yardımın 800 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 12:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48