banner15

Kuzey Irak: Operasyonda köyler bombalanıyor

Kuzey Irak STK Federasyonu, yapılan operasyonlarda köylerin bombalandığını öne sürerek Türkiye'den operasyonların durdurulmasını istedi

Kuzey Irak: Operasyonda köyler bombalanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Sivil Toplum Örgütleri Federasyonu sözcüsü Adnan Enver Beg, ''Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanının derhal bu bombalamaları durdurmalarını istiyoruz'' dedi.

Chvarcıra Oteli'nde düzenlenen toplantıda, Irak'ın kuzeyindeki federasyon adına hazırlanan açıklamayı okuyan Beg, İran tarafından bir süre önce başlatılan bombardımanlar devam ederken, Türkiye savaş uçaklarının Kürdistan ve Irak sınırlarını ihlal ederek, sınır üzerindeki köyleri bombaladıklarını ileri sürdü.
Beg, Kürdistan'daki sivil toplum örgütleri olarak bu bombalamaları kınadıklarını ifade ederek şöyle dedi:

''Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanının derhal bu bombalamaları durdurmalarını istiyoruz. Çünkü, sınırları aşmak ve Irak toprağını ihlal etmek her iki dost ve komşu devlet ilişkilerini zedeler. Türkiye hükümetinin Türkiye'de bir sorun olduğunu anlaması lazım. Bu sorun zor kullanılarak ve operasyonlarla çözülmez. Bütün savaşlar şunu ispatladı ki, sorunlar savaşlarla çözülmüyor. Halkın iradesini zayıflatmıyor. Türkiye hükümetinden diyaloğa başvurmasını talep ediyoruz. Çünkü bu şekilde asla ve asla Kürt sorunu çözüme kavuşturulamaz.''

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 14:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 8 yıl Önce

kınayacaklarına, terör yapan ve destek olanları o bölgeden uzaklaştırsınlar. bunu yapamıyorlarsa o zaman madem masumlar var orada onları uzaklaştırsınlar. türkiyede sorun niye olsun sorun sizin gibi düşünenlerde..

banner39

banner36

banner37

banner35