banner39

Kuzey Irak'ta gösteriler şiddete dönüştü: Üç ölü

IKBY'de maaş krizi sebebiyle başlayan gösteriler, Goran hareketinin yönlendirmesiyle KDP karşıtı şiddete dönüştü. KDP binalarına saldırılar düzenlendi, üç kişi hayatını kaybetti

Irak 12.10.2015, 10:20 12.10.2015, 11:05
Kuzey Irak'ta gösteriler şiddete dönüştü: Üç ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bir süredir devam eden maaş krizi siyasi şiddet olaylarına dönüştü. Gösterilerde şu ana kadar üç kişinin öldüğü belirtiliyor. Mesut Barzani’nin başkanı olduğu KDP, gösteriler sebebiyle KYB, Goran ve Goran hareketine yakın olan PKK’yı suçladı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kontrolündeki Süleymaniye ili ve ilçelerinde maaş sorunu ve başkanlık krizini protesto eden gösteriler düzenleniyor. Barzani'nin görev süresi 20 Ağustos'ta dolmuş ancak daha sonra alınan kararla 2017'ye kadar uzatılmıştı. Barzani'nin görev süresinin uzatılmasına karşı çıkan Goran Hareketi ayrıca başkanın yetkilerinin kısıtlanmasını, başkanın halk tarafından değil, parlamentoda seçilmesini talep etmişti.

KDP, GORAN OFİSLERİNİ KAPATTI

Mesut Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Goran Hareketi'ne yakınlığıyla bilinen NRT ve KNN televizyonlarının Erbil ve Duhok ofislerini kapattı.

NRT'den yapılan yazılı açıklamada, KDP yönetiminin, televizyonun Erbil ve Duhok ofislerini kapatarak, çalışanlarını Süleymaniye'ye gönderdiği bildirildi.

Açıklamada, Erbil ve Duhok ile bu kentlere bağlı ilçe ve nahiyelerde iki televizyon kanalının çalışmalarının yasaklandığı belirtildi.

Süleymaniye kenti ve ilçelerinde iki gündür devam eden gösterilerde 3 kişi ölmüş, 30'u aşkın kişi yaralanmıştı. KDP yönetimi, yaptığı yazılı açıklamada şiddet eylemlerinden Goran Hareketi ve Lideri Noşirvan Mustafa'yı sorumlu tutmuştu. 

KDP GORAN’I SUÇLADI

Irak'ta Mesut Barzani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisinden (KDP), Süleymaniye kentindeki şiddet eylemlerinin sorumlusunun Goran Hareketi Lideri Noşirvan Mustafa olduğu açıklaması geldi.

Erbil'de olağanüstü toplanan KDP Siyasi Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, kaos ortamının sorumlusunun Noşirvan Mustafa olduğu öne sürüldü.

KDP PARTİ BİNALARINA SALDIRILARDAN KYB’Yİ SORUMLU TUTTU

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, Süleymaniye'de Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) binalarına yönelik saldırılardan Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) sorumlu olduğunu iddia etti.

Barzani, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Süleymaniye ve ilçelerinde yaşanan olayların sorumlusunun KYB ve Goran Hareketi olduğunu, saldırıların Noşirvan Mustafa'nın liderliğindeki Goran Hareketi tarafından planlı olarak yapıldığını savunarak, "Bu eylemler, Goran Hareketi tarafından planlı olarak yapılmış saldırılardır. Suçsuz insanların ölümüne neden olan bu saldırıları şiddetle kınıyorum" dedi.

Barzani açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

"Süleymaniye'deki yöneticiler, KDP'ye yönelik saldırılardan birinci derecede sorumludur. Bunlar, partinin güvenliğini sağlayamamış ve üyelerimizin saldırıya uğramasına yol açmıştır. KDP, IŞİD'e karşı mücadele verirken binalarına saldırı düzenleniyor. Bunu yapanlar, düşmanın çıkarlarına hizmet ediyor."

BİR SUÇLAMA DA PKK’YA

Mesut Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisinin (KDP) Kelar Sorumlusu Ekrem Salih, Irak'ın Süleymaniye kenti ve ilçelerindeki şiddet olaylarına ilişkin, "Süleymaniye iline bağlı Kelar ilçesi ile Germiyan bölgesinde PKK'ya yakın kuruluşlar, göstericileri tahrik etti ve KDP binalarına doğru harekete geçirdi" dedi.

"Eylemcilerin içinde tek bir öğretmen ya da memur yoktur. Hepsi genç ve siyasi tarafların yönlendirilmesiyle saldırıyorlar" diyen Salih, Kelar'daki şiddet olaylarında bir KDP yöneticisinin öldürüldüğünü, 10'dan fazla kişinin yaralandığını anlattı.

Salih, "Süleymaniye iline bağlı Kelar ilçesi ile Germiyan bölgesinde PKK'ya yakın kuruluşlar, göstericileri tahrik etti ve KDP binalarına doğru harekete geçirdi" diyerek, güvenlik güçlerinin görevini yapmadığını, göstericilerin "rahat şekilde" parti binalarını ateşe verdiğini öne sürdü.  

İSLAM TOPLUMU: PARTİLER BİR ARAYA GELSİN

Irak’taki İslami Toplum Partisi (Komel) Lideri Ali Bapir, Süleymaniye ilindeki şiddet gösterilerine ilişkin, taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması halinde durumun daha da kötüye gideceğini savundu. 

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bapir, "Kürdistan bölgesindeki durumun çözüme kavuşması için 5 büyük siyasi partinin liderleri toplanmalıdır. Eğer taraflar bir uzlaşmaya varamazsa durum daha da kötüye gidebilir" dedi.

Süleymaniye'de meydana gelen olayların durması ve sorunların çözüme kavuşması için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin parti liderlerini bir araya getirmesi gerektiğini vurgulayan Bapir, Barzani'yi ziyaret ettiğini ve kendisine bazı önerilerde bulunduğunu aktardı.

Bapir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Barzani'ye, 'Kürdistan Bölgesi Başkanı olduğunuz için en büyük sorumluluk sizdedir. Hükümette yer alan 5 büyük partinin liderlerini toplayın. Aramızda konuşalım ve sorunların çözümü için bir çerçeve belirleyelim. Daha sonra ayrıntıları heyetlerle sonuca bağlayalım' dedim. Maalesef olmadı ve bu toplantı yapılamadı."

Bölgedeki siyasi partiler olarak oturup konuşmaktan başka seçeneklerinin olmadığını dile getiren Bapir, "Hükümet ve parti yetkilileri olarak bu sorunlara çözüm bulmalıyız. Başkan, Başbakan, Parlamento Başkanı ve parti başkanları oturup müzakere etmelidir. Partileri suçlamak ve bunu farklı amaçlara bağlamak doğru değildir. Parlamento iflas etmiş durumda, çalışamıyor. Ticaret durmuş, maaşlar verilemiyor. Halk, şeffaflığın olmamasından ve yolsuzluğun artmasından şikayetçi" değerlendirmesinde bulundu. 

Bapir, gösterilere değil, şiddet kullanılmasına karşı olduklarını belirterek, "Gösteriler, halkımızın doğal hakkıdır. Fakat talepler, doğru yöntemlerle ifade edilmeli. Bu olaylar çok kötü sonuçlara yol açtı. Bunların son bulmasını temenni ediyorum. Parti binaları ve hükümet kurumları asayiş güçleri tarafından korunmalıdır" şeklinde konuştu. 

GORAN KENDİSİNİ SAVUNDU

Irak'ın Süleymaniye kentindeki şiddet olaylarının sorumlusu olarak gösterilen Goran Hareketi, yazılı bir açıklama yaparak kendisini savundu. 

Yapılan yazılı açıklamada, Mesut Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) yönelik suçlayıcı ifadeler kullanıldı. KDP'nin krizleri çözme ve sorumluluk üstlenme gücünün kalmadığı savunulan açıklamada,  "KDP, yaşanan karışıklığın ortaya çıkmasının sorumlusudur. KDP, sorumsuzca davranmış ve birlikte yaşam kültürüne aykırı olarak bazı teşhirlerde bulunmuştur. KDP, sorunları çözmek yerine gerçekleri çarpıtmak için partimize iftira atma yoluna gitmiştir" denildi. 

Açıklamada Goran'ın, "sivil gösterilere destek verdiği, halk öfkesinin" ekonomik kriz, başkanlık meselesi ve buna benzer sorunların sonucu olduğu iddia edildi. 

Goran Hareketi'nin 2013'te yapılan genel seçimlerde bölgenin ikinci büyük partisi olduğu hatırlatılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Goran, her türlü engele ve düşmanlığa rağmen hükümete katılmaya karar verdi. Hükümette yer alırken sosyal adaleti düzenlemeyi, yolsuzlukları bitirmeyi ve köklü reformları gerçekleştirmeyi hedefledik. Bu çerçevede ciddi ve hakiki sözler verdik. Siyasi kin gütmedik ve intikam alma peşinde koşmadık. Hiç kimse bizi dışlayamaz ve dışarıda bırakamazdı. Goran'ın hükümette kalmaya devam etmesi, halkımıza ve seçmenimize verdiğimiz sözle bağlantılıdır. Aynı zamanda hükümeti teşkil eden tarafların birbirine olan güvenine bağlıdır. Goran'ın nerede konumlanacağına ve nasıl siyaset izleyeceğine karar vermek kimsenin haddine değildir."

KDP'nin "milletin sahibi üslubuyla konuşmakla" suçlandığı açıklamada, şunlar öne sürüldü: 

"KDP, bu ülkenin tek sahibi gibi konuşuyor. Sonra da IŞİD'e karşı mücadeleden bahsediyor. Tüm Kürdistan halkı, bir gecede kaç şehrin IŞİD'e peşkeş çekildiğini çok iyi biliyor. Eğer koalisyon güçleri ve halkımızın dostları olan diğer güçler olmasaydı, Erbil de IŞİD’in eline geçecekti. KDP, yıllardır basın ve medyada ticaretini yaptığı Kürt devletinin müjdesini vereceğine iki idareli bir yönetimden bahsediyor."

Goran'dan yapılan açıklamada, KDP Politbüsrosu'nun meclisteki temsilcilerinin Goranlı meclis sözcüsü ve 3 bakanın başkentten ayrılmasını talep ettiği duyuruldu.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?