banner39

Kuzey Irak'ta hükümet krizi tırmanıyor

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani cumartesi günü İran'ın başkentine gidecek. Ziyarette IKBY'deki başkanlık krizinin özellikle ele alınması bekleniyor

Irak 15.10.2015, 11:10 15.10.2015, 13:20
Kuzey Irak'ta hükümet krizi tırmanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere cumartesi günü İran'ın başkenti Tahran'a gideceği bildirildi. Barzani’nin ziyaretinde IKBY'nin içinde bulunduğu siyasi krizin de gündeme gelmesi bekleniyor.

IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, resmi davet üzerine İran'daki Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak için Tahran'a gidecek. Açıklamada, konferansın İran Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü'nün işbirliğiyle düzenlendiği belirtildi. Konferansa İran'dan ve yabancı ülkelerden devlet yetkilileri, milletvekilleri, akademisyenler ve araştırmacıların katılacağı ifade edildi. Konferansta İran ile batı ülkeleri arasında yapılan anlaşma, IŞİD'le mücadele ve Ortadoğu'daki gelişmelerin ele alınacağı vurgulandı. 

Başbakan Neçirvan Barzani'nin ziyareti kapsamında İran hükümet yetkilileriyle de görüşmeler yapacağı kaydedildi. Görüşmelerde, KDP tarafından İran yanlısı politikalar izlemekle suçlanan Goran hareketinin yol açtığı son gelişmelerin özellikle ele alınması bekleniyor.

KDP'DEN GORAN'A İKİ ŞART

Öte yandan Neçirvan Barzani Kürt siyasi partilerine mecliste yeni bir başkan seçmeleri çağrısında bulundu. Neçirvan Barzani, mevcut meclis başkanı Yusuf Muhammed’in Erbil'e girişine ancak bu şekilde izin vereceklerini ekledi.

Yusuf Muhammed’in üyesi olduğu Goran ise KDP'nin kendisine iki şart koştuğunu duyurdu. Buna göre Goran eğer hükümete girmek istiyorsa başkanlık konusundaki tutumunu değiştirmeli ve Yusuf Muhammed'in meclis başkanlığından vazgeçmeli.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?