Kuzey Irak'ta memurlardan Maliki'ye maaş protestosu

Kuzey Irak'taki büyük şehirlerde memurlar maaşlarını göndermeyen Irak Başbakanı Maliki'ye tepki için yürüyüş yaptı

Kuzey Irak'ta memurlardan Maliki'ye maaş protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak’ın Erbil, Duhok ve Kerkük kentlerindeki memurlar, maaşlarının gönderilmediği gerekçesiyle ülkenin Başbakan Nuri el-Maliki, aleyhine gösteri düzenlendi. 

Erbil’de Kale Meydanı’nda toplanan yaklaşık 500 kişi, parlamento binasına kadar yürüdü. Grup, yol boyunca pankart ve sloganlarla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) memur maaşlarını iki aydır ödemeyen Maliki yönetimini aleyhine eylem gerçekleştirdi. 

"BAĞDAT'A KARŞI TEK SESİZ"

Grubun yanına gelerek eyleme destek veren Kürdistan Yurtseverler Birliği milletvekili Avaz Cengi, “Kürt partileri ve siyasi grupları olarak aramızda bazı görüş ayrılıkları olsa da hepimiz Bağdat yönetimine karşı tek sesiz. Bağdat’ın maaşlarımızı ödememesi anayasaya aykırıdır” dedi. 

DUHOK'TA 2 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

Duhok'ta, meydanda toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Valiliğe kadar yürüdü. Irak Parlamenter Hamid Bawi de eylemcilere destek verdi. Grup adına ortak basın açıklamasını okuyan Hamza Razi, "Irak'la aramızda anayasanın dışında hiçbir bağ kalmamıştır. Iraklı yetkililer, o anayasayı da çiğnemişlerdir. Kürdistan hükümetinden ve Bağdat'taki Kürt parlamenterlerden bağımsızlık için büyük adımlar atmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

"MAAŞ YOKSA PETROL DE YOK"

Kerkük’te ise Bağdat hükümetine bağlı Kuzey Petrol Şirketinin genel müdürlüğü önünde toplanan 100’ü aşkın memur, iki aydır maaşlarını ödemeyen Maliki yönetimine tepki gösterdi. "Maaş yoksa petrol de yok" sloganları atan memurlar, Kerkük'ten yurt dışına gönderilen petrol sevkiyatının durdurulmasını istedi. Eylem olaysız sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 13:50
banner53
YORUM EKLE

banner39