Kuzey Irak'ta seçim yasakları başladı

Kuzey Irak'ta seçimlerden iki gün önce yasaklar başladı, gazeteciler sadece altı bölgede seçimleri takip edebilecek...

Kuzey Irak'ta seçim yasakları başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY)'nde  Cumartesi günü yapılacak genel seçimler öncesinde partiler seçim propagandası çalışmalarını sonlandırdı. Bölge genelinde seçimlerin güvenliğini 56 bin 832 polis ve peşmergenin sağlayacağı belirtildi.

Bölge Yüksek Seçim Kurulu, seçimlerin gazeteciler tarafından sadece altı seçim bölgesinde takip edilebileceğini açıkladı. Söz konusu karara bazı medya kuruluşları itiraz etti. Medya mensuplarından bir grubun 5 yüz ayrı seçim bölgesinde oy verme işlemini takip edebilmek için imza kampanyası başlattığı öğrenildi.

Bölgedeki partiler arasında seçimlerin çok zorlu geçeceği ve ciddi bir mücadele ortamının yaşanacağı tahmin ediliyor. Kürt siyasiler, 1991 yılında Bağdat'tan kısmen ayrılan bölgenin geleceğini ve bölgedeki yeni siyasi haritanın belirlenmesinde bu seçimlerin çok önemli bir fonksiyonu olacağını belirtiyor.

Bölgede bağımsız araştırma şirketlerinin olmaması nedeniyle, partilerin oy oranları hakkında güvenili ve sağlıklı bilgi edinme imkanı bulunmuyor.

MECLİS'TE TÜRKMEN, ERMENİ VE HRİSTİYANLAR İÇİN KOTA

111 sandalyeli mecliste Türkmenler, Ermeniler ve diğer Hıristiyan toplumu için 5'er adet olmak üzere toplam 15 sandalye ayrılıyor. Söz konusu gruplar, kota sistemine genelde olumlu baksa da bunun nasıl uygulandığının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi ve Kuzey Irak Sorumlusu Aydın Maruf Selim, "Biz, değil Kürt Bölgesinde, Irak merkezi seçimlerinde bile kotayı kabul etmedik çünkü kota azınlıklar içindir. Ancak bu bölgede böyle bir sistem hayata geçirilmişse o zaman 5 koltuk Türkmenler için çok azdır." şeklinde konuştu.

Kotanın tabela partiler için konulduğunun bir önceki seçimlerde anlaşıldığını söyleyen Maruf, "Bu kez aynı şeylerin yaşanmamasını umuyoruz aksi halde çekileceğiz." ifadesini kullandı.

Reform Hareketi Başkan Yardımcısı ve Erbil Değişim ve Yenilenme listesi birinci sıra adayı Mehmet Sadettin İlhanlı ise Türkmenlerin Kürt parlamentosundaki temsil oranının artırılması için kotanın önemli olduğunu vurguladı. İlhanlı, "Çünkü buradaki Türkmenlerin hepsi Türkmen partilerine oy vermiyor. Bu sistem olmazsa Türkmenler meclise giremez. Ancak meclise girecek 5 kişi, iktidarın gölgesi mi değil mi, bunu bu seçimlerde göreceğiz." vurgusunda bulundu.

Hıristiyanlar ise kotayı doğru buluyor ancak bu kotaların iktidar tarafından kullanılmaması gerektiğini savunuyor. Hıristiyan Rafideyin Partisi Parlamento Üyesi Salim Toma, "Aslında bizim için 5 ve ya 1 koltuk fark etmez. Önemli olan parlamentodaki o bir kişinin ne kadar aktif olduğu, milletimizin sesinin ne kadar duyurduğudur. Çünkü kotukların yaptığı bir iş yok, olan oradaki çalışan temsilcilerdir." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 12:26
banner53
YORUM EKLE

banner39