banner39

Kuzey Irak'ta tansiyonu düşürme adımı

Taraflar askeri birlikleri ihtilaflı bölgelerden çıkarma konusunda anlaştı

Irak 14.12.2012, 11:31 14.12.2012, 15:12
Kuzey Irak'ta tansiyonu düşürme adımı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak merkezi hükümeti ve bölgesel Kürt yönetiminden gerilimi dindirecek bir adım geldi. Anlaşma, Irak Cumhurbaşkanlığı tarafından duyuruldu.

Buna göre, taraflar ülkenin kuzeyindeki ihtilaflı bölgelerde bulunan askeri varlıklarını çekecek. Tarafların anlaştığı planda, tartışmalı bölgelerin güvenliği; asker ya da peşmergede değil, bölge halkının denetiminde olacak.

Askerler çekilmeye başladıktan sonra kurulacak komiteler de, her bölgedeki etnik grupların yüzdesine göre güvenlik birimi oluşturacak.

Başbakan Nuri el Maliki ve Kürt yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin destek verdiği anlaşmaya göre, taraflar medya yoluyla gerilimi tırmandıracak kampanyalara son verecek.

Maliki'nin sözcüsü anlaşmadan umutlu olduklarını söyledi. Ancak "asıl sonuç askerlerin çekilmesiyle belli olacak" dedi. Kürt parlamenter Mahmud Osman'a göre ise durum biraz şüpheli. Osman, "problem detaylarda gizli" diyor.

GERİLİM UZUN SÜREDEN BERİ VARDI

Irak'ta Bağdat ile Erbil arasındaki gerilim yüzünden, Kerkük etrafındaki tartışmalı bölgelerde peşmerge ve Irak askeri eli tetikte bekliyordu. Başta Kerkük çevresi olmak üzere tartışmalı bölgelere sevk edilen birlikler hâlâ alarm halindeki bekleyişlerini sürdürüyor. Kerkük - Erbil otoyolu gibi, Kerkük - Bağdat otoyolu kenarında da ekstra kontrol noktaları kurulmuş durumda... Yetkililer buralarda çekim yapılmasına izin vermiyor ama otoyolun etrafındaki dağlık bölgelerdeki tanklar gözle görülebiliyor.

Bu hafta başında Bağdat'ta bir peşmerge delegasyonu ile başbakan Nuri el Malikî bir araya gelmişti. Görüşmenin müspet geçtiği ve bir anlaşmaya varılabileceği belirtilmişti.

BENZİN FİYATLARI YÜKSELİYOR

Bağdat ve Erbil arasında bir süredir devam eden sıkıntılı vaziyet, Kuzey Irak'ın petrol üretimine de büyük bir darbe vurmuştu. Petrol üretiminde yaşanan meseleler, Kürt bölgesinde benzin fiyatlarının fırlamasına neden olmuş, son bir haftada benzine yüzde 35 oranında zam gelmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?