banner39

Kuzey Irak'taki başkanlık krizi sürüyor

IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Barzani, "Başkanlık seçiminin halk oylamasıyla yapılmasında kararlı" olduklarını belirtirken Deneyimli siyasetçilerden Mahmud Osman, "İran ve ABD'nin toplantılara katılmasını doğru bulmuyorum. Bu ülkeler kendi çıkarları için çalışıyor" dedi.

Irak 23.08.2015, 20:44 23.08.2015, 20:44
Kuzey Irak'taki başkanlık krizi sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, "bölge başkanını" halkın seçmesi konusunda kararlı olduklarını belirtti.

IKBY Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesut Barzani'nin oğlu olan ve parti yönetiminde yer alan Mesrur Barzani ile Siyasi Büro Üyesi Kemal Kerkuki, Erbil'de Hristiyan ve Türkmen partileri ziyaret etti. 

"Başkanlık krizinin" ele alındığı görüşmelerin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Barzani, "Başkanlık seçiminin halk oylamasıyla yapılmasında kararlıyız. Daha önce de ifade ettik. Başkan halk tarafından seçilmelidir" ifadelerini kullandı.

KDP olarak uzlaşmadan yana olduklarını vurgulayan Barzani, şunları kaydetti:

"Bu konuda diğer siyasi partilerle uzlaşmaya varabilirsek memnun kalırız. Eğer partiler uzlaşmaya yanaşmazsa yönümüzü halka çeviririz. Nihai kararı halk verir. Kaderlerini ve geleceklerini ilgilendiren konularda halk kararını verecektir. Siyasi partiler bu noktada değilse, kararı halk ile alırız."

Öte yandan bugün Süleymaniye'de "Başkanlık krizi"yle ilgili bölgedeki 5 büyük parti KDP ile Goran Hareketi, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) ve İslami Toplum Partisi (Komel) yetkililerinin katıldığı toplantı sona erdi.

Herhangi bir karar çıkmayan toplantıya çarşamba günü devam edileceği belirtildi. 

Barzani'nin görev süresiyle ilgili tartışmalar yaşanırken, IKBY Adalet Bakanlığı Komisyonu, yeni başkanlık seçimi yapılana kadar Barzani'nin yasal olarak görevine devam edeceğini açıklamıştı. KYB, Goran Hareketi ve Komel ise konseyin böyle bir karar alma yetkisine sahip olmadığını öne sürerek, sorunun parlamento çatısı altında çözülmesini istiyor.

Ayrıca KDP dışındaki partiler, başkanın parlamento tarafından seçilmesini istiyor.

MAHMUD OSMAN: İRAN VE ABD'NİN TOPLANTILARA KATILMASINA KARŞIYIM

Öte yandan Deneyimli Kürt siyasetçilerden Mahmud Osman, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) başkanlık krizine İran ve ABD'nin müdahil olmasına ilişkin, "İran ve ABD'nin toplantılara katılmasını doğru bulmuyorum. Bu ülkeler kendi çıkarları için çalışıyor. Kendi projelerini masaya koyup bu konuda yönlendirmeler yapıyor" dedi.

Molla Mustafa Barzani'nin yakın çalışma arkadaşlarından ve Kürt bölgesindeki önemli siyasetçilerden Osman, Erbil'deki çalışma ofisinde IKBY'deki başkanlık krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

IKBY'de başkanlık seçimlerinin siyasi istikrarsızlığa yol açması nedeniyle yabancı ülkelerin konuya müdahil olduğunu belirten Osman, "İran ve ABD'nin toplantılara katılmasını doğru bulmuyorum. Bu ülkeler kendi çıkarları için çalışıyor. Kendi projelerini masaya koyup bu konuda yönlendirmeler yapıyorlar. Bunlar hiçbir zaman bizim sorunlarımızı çözmediler. Tam tersine daha da içinden çıkılmaz hale getirdiler" ifadelerini kullandı. 

Başkanlık krizi nedeniyle beş büyük siyasi parti arasında yaşanan çekişmenin güvenliği olumsuz etkilediğini belirten Osman, "Eğer biz kendi sorunlarımızı çözemezsek, onlar müdahale girişiminde bulunacak. Onların toplantıya katılması bizim başarısızlığımızın göstergesidir" diye konuştu.

Krizin aşılması amacıyla yapılan toplantılardan bir sonuç çıkmamasının "olumsuz bir işaret" olduğunu savunan Osman, şöyle devam etti: 

"Erbil'de tüm siyasi partilerin katıldığı toplantıya ABD ve BM temsilcileri de katıldı ve durumun vahameti konusunda herkesi uyardılar. Onlara göre bu siyasi istikrarsızlık, DAEŞ'e karşı verilen mücadeleye olumsuz etki yapacak."

Osman, "Kürt bölgesinde halihazırda iki idareli bir yönetim" olduğuna dikkati çekerek, "Erbil ve Duhok, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) Süleymaniye de Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kontrolünde. Siyaset, silahlı güçler ve parlamento işleri hala bu partilerin etkisi altında. Durum eskisi gibi devam ediyor" görüşünü dile getirdi.

"Sorunların asıl nedeni siyasi partiler" diyen Osman, şunları kaydetti:

"Çözümün tek yolu, siyasi parti sisteminden hükümet sistemine geçilmesidir. Tüm işlerin birbirinden ayrılması lazım. Ayrıca kısa süre içinde yeni bir anayasa hazırlanmalı. Bazı siyasi partiler parlamentonun güçlendirilmesini istiyor. Ancak tüm siyasi parti başkanları bu çatı altında çalışmadığı sürece, bu işin yürütülmesi zor. Herkesin katılım gösterdiği bir parlamentoda sorunlar çözülebilir. Belki bölge başkanı da seçilebilir."

"BAĞDAT, KÜRTLERE EKONOMİK AMBARGO UYGULUYOR"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin reform kararlarına da değinen Osman, İbadi'nin göreve başlamasından bu yana ülkedeki sorunların çözülmesi konusunda ciddi bir adım atmadığını savundu.

İbadi'nin Irak'taki Şii mercinin baskısından dolayı böyle bir reform süreci başlattığını ileri süren Osman, "Kürtler ve Sünniler ile ilişkilerin düzeltilmesi konusunda henüz adım atılmadı. İbadi ciddi bir iş yapmak istiyor. Bu yüzden yavaş yavaş, halkın taleplerine kulak veriyor" diye konuştu.

Son kararların Kürt bölgesi için bazı olumsuz sonuçlara yol açtığını da savunan Osman, şunları kaydetti:

"İbadi'nin reform kararları çerçevesinde Kürtlere verilen birçok bakanlık lağvedildi. Kimse bunun zararlarından bahsetmiyor. Bölgedeki siyasi çekişme, tüm siyasi partilerin gözünü kapattı. Bağdat'ta meydana gelen olaylara kimsenin sesi çıkmıyor. Ayrıca başkentte bulunan Kürt milletvekilleri ile bakanlar arasında da siyasi çatlak var. Bunun tek sebebi, Kürdistan'daki başkanlık krizidir. Kürtlerin şu an yaptığı yalnızca sonuçsuz toplantılar düzenlemek."

 

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?