banner39

Lübnan'da tutuklanan kadın Bağdadi'nin karısı değil

Lübnan'da tutuklanan kadının IŞİD lideri Bağdadi'nin karısı olduu iddiası Irak makamlarınca yalanlandı

Irak 03.12.2014, 20:37 03.12.2014, 20:37
Lübnan'da tutuklanan kadın Bağdadi'nin karısı değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'da bugün bir kadın, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin karısı olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. Olayla ilgili açıklama yapan Irak makamları, kadının Bağdadi'nin karısı olmadığını, Irak'ın güneiynde bombalı saldırı düzenlemek suçundan tutuklanan bir kişinin kız kardeşi olduğunu açıkladı.

Açıklama Irak İçişleri bakanlığından geldi. Irak İçişleri Bakanlığı, Lübnanın Suriye sınırında yakalandıktan sonra gözaltına alınan kadının IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadinin karısı olduğu iddialarını yalanladı.

Irak İçişlerri Bakanlığı Sözcüsü General Saad Maan, "Lübnanlı yetkililer tarafından gözaltına alınan Saca Abdul Hamid Duleymi, Irakta bir bombalı saldırı girişiminde bulunduktan sonra yakalanan ve hakkında idam kararı verilen Ömer Abdul Hamid Süleyman'ın kız kardeşidir" ifadelerini kullandı.

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin iki karısı olduğunu belirten Maan, Bağdadi'nin eşlerinin isimlerinin Esma Fevzi Muhammed Duleymi ve Esra Receb Mahel Kaysi olduğunu, IŞİD liderinin Saca Duleymi isminde bir karısı olmadığını açıkladı. Maan ayrıca, Saca Duleymi'nin Suriye'de tutuklu bulunan daha sonra ise muhalifler tarafından alıkonulan rahibeler karşılığında serbest bırakılan tutuklular arasında olduğunu belirtti.

Suriye sınırında Lübnana sahte kimlikle girmeye çalışan bir kadın Pazartesi günü gözaltına alınmıştı. Lübnanlı yetkililer yakalanan kadının IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadinin karısı, yanındaki çocuğun ise oğlu olduğunu açıklamıştı. Lübnan'da yayınlanan Es-Safir gazetesi ise, Bağdadi'nin karısı ve oğlunun ‘yabancı istihbarat vasıtasıyla ve koordinasyon içinde gözaltına alındığını belirtti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?