banner15

Maliki 59 subayı mahkemeye sevketti

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, IŞİD'in ilerleyişinden ve IŞİD'e karşı direnç gösterilmemesinden sorumlu tuttuğu 59 subayı görevden alarak mahkemeye sevketti

Maliki 59 subayı mahkemeye sevketti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin, emniyet teşkilatından 59 subayın "görevden kaçma" suçuyla mahkemeye sevkedilmesi yönünde karar aldığı bildirildi.

Maliki'nin Sözcüsü Tümgeneral Kasım Ata televizyonda yaptığı konuşmada, Maliki'nin sınır görevlisi ve piyade birliklerinden 59 subayla ilgili soruşturma meclisleri oluşturulması ve bu kişilerin mahkemeye sevkedilmesi yönünde karar aldığını söyledi.

Bu subayların Ninova, Salahaddin, Diyala ve Enbar vilayetlerinde görevli olduğunu kaydeden Ata, askeri ceza kanununa göre görevden kaçma suçunun idama varan cezalarının bulunduğunu ifade etti.

Maliki Salı günü yaptığı yazılı açıklamada, Musul Operasyonlar Komutanı Orgeneral Mehdi el-Garravi ve yardımcısı General Abdurrahman Handal ile Kurmay Albay Hasan Abdurrezzak'ın görev yerlerini terk ettikleri gerekçesiyle görevlerinden uzaklaştırıldıklarını belirtmişti.

Aynı suçu işleyen askerler hakkında da tahkikat yapılması için Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na emir verdiğini aktaran Maliki, Musul 3. Askeri Okul Komutanı Albay Hidayet Abdulkerim'e askeri mahkemede dava açıldığını ifade etmişti.

Bir süredir çatışmaların yaşandığı Irak'ta, IŞİD grupları ve bazı silahlı güçler, ülkenin en büyük kentlerinden Musul ile Salahaddin vilayetinin merkezi Tikrit'in yanı sıra bölgedeki kimi yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 16:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48