banner39

Maliki: Ayrılık, ülkeyi kanlı ortama sürükler

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Sünnilerin ayrılabileceğine yönelik açıklama üzerine "Ayrılma gerçekleşirse insanlar birbiriyle silahlı çatışmaya girecek ve kan diz boyu olacak" dedi.

Irak 08.07.2011, 00:35 08.07.2011, 00:35
Maliki: Ayrılık, ülkeyi kanlı ortama sürükler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, etnik veya dini grubun ayrılıkçılık isteklerinin ülkeyi kanlı bir ortama sürükleyeceğini söyledi.
    
Parlamento Başkanı Usame el Nuceyfi'nin, "merkezi hükümetin haklarını gereği gibi tanımaması halinde Sünnilerin ayrılabileceğini" açıklaması sonrasında bugün aşiret liderlerine hitaben bir konuşma yapan Maliki, "Özerk bir bölge kurmak isteyen, ayrılmak isteyen, Irak halkına ve ülkenin bütünlüğüne karşı hassasiyet göstermelidir. Çünkü ayrılma gerçekleşirse insanlar birbiriyle silahlı çatışmaya girecek ve kan diz boyu olacak" dedi.
    
Irak'ta hiçbir grubun bugün marjinal hale getirilmediğini ifade eden Maliki, "Sorunumuz, birimizin diğerini partner olarak görmemesi. Bunu yapalım, o zaman sorun kalmayacak. Birbirimizi partnerimiz olarak görmediğimizde durum gerginleşiyor ve ülkenin bütünlüğünü tehdit ediyor" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?