banner39

Maliki, Genel Seferberlik ilan etti

Irak Başbakanı Nuri El Maliki IŞİD'e karşı Irak genelinde seferberlik ilan etti

Irak 10.06.2014, 14:17 10.06.2014, 16:49
Maliki, Genel Seferberlik ilan etti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in Musul ve çevresindeki ilerleyişinin ardından Irak'ın tamamında genel seferberlik ilan etti. Irak hükümeti de gün içerisinde,  IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi ve çevre bölgelere yayılmaya başlamasından dolayı Irak Meclisi'nin olağanüstü hal ilan etmesi gerektiğini açıklamıştı.

Maliki'nin televizyonlardan yayınlanan seferberlik ilanında, "Musul ve diğer kentlerdeki teröristleri engellemek, tüm ülkede terörizmi durdurmak ve hayatı normale döndürmek için siyasal, finansal ve diğer tüm güçlere hazır bulunmaları ve genel seferberlik haline geçmeleri çağrısında bulunuyorum. Ninova ve Musul'un terörün ve teröristlerin gölgesinde kalmasına izin vermeyeceğiz. Kabine, seferberliğin tüm gereklilikleri konusunda hazırlandı. Kriz Birliği adında yeni bir birlik oluşturuldu. bu birlik, operasyonları kontrol edecek, silahlanma ve planlama görevini üstlenecek. Gerekli bütün adımlar atılacak. Güvenlik güçleri ve askerin öncülüğünde gerekli tüm adımlar ciddiyetle atılacak. Öncelikli olarak bu süreçte Irak'a karşı bu cüreti gösterenler cezalandırılacak ve meydan okumalarına fırsat verilmeyecek. Ardından da buradan çıkarılan derslerle, gelecekte böyle birşeyin bir daha yaşanmaması için gerekli adımlar atılacak." ifadeleri yer aldı.

MUSUL VE ÇEVRESİNDE ENDİŞE ARTMAYA DEVAM EDİYOR

IŞİD'in ilerlediği Selahaddin eyaletinin başkenti Tikrit'in girişleri kapatıldı, resmi daireler boşaltıldı, bölgedeki askerler teyakkuza geçirildi.

Irak Kürdistan bölgesi meclisi de Musul'u görüşmek üzere bugün toplanacağını duyurdu. Diğer taraftan IŞİD sözcüsü olduğu ifade edilen bir kişi Kuzey Irak'tan yayın yapan bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Kürt bölgesine saldırı planlarının olmadığını söyledi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, artan şiddetin önüne geçilebilmesi için Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Arap Birliği'nden acil yardım istedi.

IŞİD günlerdir Bağdat'a sadece 125 km uzaklıktaki Samara'da çatışıyor. Samara'nın kontrolünün de IŞİD'e geçmesinin an meselesi olduğu bildiriliyor.

IŞİD rehin aldığı 28 Türk tır şoförünü de serbest bıraktı. IŞİD'in Musul ve çevresinde birçok askeri araca el koyduğu bilgileri geliyor. 

Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi de Musul'da meydana gelen olaylardan dolayı Irak güvenlik güçlerini eleştirdi. IŞİD'le Musul'da herhangi bir çatışma yaşamadan bölgeyi terk etmelerinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Nuceyfi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB) ve Irak Kürt Bölgesel Yönetiminden destek istedi. 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?