banner15

Maliki, IŞİD'in arkasında Suudi Arabistan var dedi

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Suudi Arabistan'ın IŞİD'i destekleyerek katliama sebep olduğunu ileri sürdü

Maliki, IŞİD'in arkasında Suudi Arabistan var dedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Musul'u tek kurşun sıkmadan alan ve çevreye kolayca yayılan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in arkasında Suudi Arabistan'ın olduğunu iddia etti. Maliki, batının ülkedeki ayaklanmayı yatışmtırmak için Sünni halkla anlaşması için yaptığı çağrıları da reddetti.

ABD Maliki'ye, IŞİD'in ilerleyişini zayıflatmak için Sünni topluluğa karşı daha kucaklayıcı olması yönünde çağrı yapmıştı. Ancak Maliki'nin  aksi yönde hareket ettiği, ülkedeki Sünni yetkililer ve siyasetçileri hain olarak gördüğü, komşu ülkeleri de ülkedeki çatışmaları artırmakla suçladığı belirtildi.

Maliki son olarak, Suudi Arabistan'ı IŞİD'i desteklemekle suçladı. Maliki, Suudi Arabistan'ın IŞİD'i finansal ve moral olarak desteklediğini, Irak'taki katliama sebep olduğunu ileri sürdü. 

Suudi Arabistan ise Maliki'nin iddialarını yalanladı ve IŞİD'in arkasında olmadığını savundu. Ayrıca Maliki'yi Irak'ta mezhepçiliği artırmakla suçladı. 

IŞİD'in Musul'u almasının ardından açıklama yapan Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi de IŞİD'in arkasında büyük bir ülkenin olduğunu ancak bu ülkenin ismini daha sonra açıklayacağını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 16:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48