banner15

Maliki karşıtı Şii hareketten bölünme çağrısı

Irak'ta Maliki'ye karşıtlığıyla bilinen Şii Ulusal Güney Hareketi, Irak'ın üçe bölünmesi gerektiğini savundu. Hareket, Irak'ta bir Sünni, bir Kürt bir de Şii devleti olması gerektiğini öne sürüyor

Maliki karşıtı Şii hareketten bölünme çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in 10 Haziran'da Musul'u alması ve arkasından çevre bölgelerde işgaller yapmaya başlamasının ardından gelişen olaylar kısa sürede ülkeyi bölünmenin eşiğine getirdi. Irak Başbakanı Nuri el Maliki ve politikalarına karşıtlıklarıyla bilinen Ulusal Güney Hareketi isimli Şii oluşum, ülkenin üçe bölünmesi ve Şiilerin ayrı bir devlet kurması gerektiğini savundu. AFP'inin haberine göre, hareket, Şii, Sünni ve Kürtlerin kendilerine ait devletleri olması gerektiğini savunan bir bildiri yayınladı.

Bildiride Şii devletinin sınırları ve komşularıda belirtilerek, Şii devletinin Irak’ın güneyinin tümünü kapsaması gerektiği ifade edildi. Kuzeyde Samara kenti Sünni devleti ile sınır olarak gösterilirken Amber va Selahaddin’in yarısını kapsaması gerektiği ve doğuda İran, güneyde Kuveyt ve Suudi Arabistan ile komşu olunması gerektiği belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 18:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48