banner39

Maliki, Sünni bölgelerde protesto edildi

Merkezi hükümet ile Sünniler arasındaki gerilimin devam ettiği Irak'ta Maliki hükümeti Sünni bölge Ramadi'de protesto edildi

Irak 03.05.2013, 14:42 03.05.2013, 17:16
Maliki, Sünni bölgelerde protesto edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın çeşitli kentlerinde Cuma namazının ardından ''Seçenekler açık Cuması'' adı altında gösteriler düzenleniyor.

Bağdat, Ramadi, Felluce, Samarra, Musul, Kerkük, Bakuba ve Tikrit gibi birçok kentte halk, "Seçenekler açık Cuması" adı altında Başbakan Nuri el-Maliki hükümetini protesto etmek amacıyla düzenlenecek gösterilere katılmak için meydanlara akın etti.

GÜVENLİK GÜÇLERİ GÖSTERİCİLERE ZORLUK ÇIKARDI 

Başkent Bağdat'ta bugün arttırılan kontrol noktaları dikkati çekerken, Cuma namazının kılınacağı yerlerde toplanmaya çalışan göstericilere güvenlik güçleri zorluk çıkardı.

Güvenlik güçlerinin, başkent Bağdat'taki Sünni çoğunluğa sahip Azamiye, El-Hadra, Amiriye, Gazaliye, Dora ve Seydiye semtleriyle Bağdat'ın kuzeyindeki Taci ve Tarmiye bölgelerini kuşatarak, camilerin etrafında yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Hanefi mezhebinin kurucusu İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin türbesinin bulunduğu Azamiye semtine araçların giriş ve çıkışları yasaklanırken, Sünni çoğunluğa sahip olan Azamiye semtini Şii çoğunluğa sahip olan Kazımiye semtlerini birbirine bağlayan Dicle nehri üzerindeki El-Eimme Köprüsü araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Güvenlik güçleri, bazı basın mensuplarının, Cuma gösterilerinin yapılacağı İmam-ı Ebu Hanife Camisi'ne girişleri engellendi.

Bugünkü Cuma gösterilerinde, göstericilere "meydanlardan çekilme", "güvenlik güçleriyle çatışma" ya da "federal bir yapı talebinde bulunma" seçeneklerinin sunulacağı belirtildi.
Irak'ın birçok kentinde hükümetin izlediği politikaya tepki olarak 21 Aralık 2012'den beri protesto gösterileri düzenleniyor. Protestocular, daha önceki gösterilerde terörle mücadele kanununun 4. maddesi, Baas'la mücadele olan Soruşturma ve Adalet kanununun kaldırılmasını, mezhepçilik ve ayırımcılık yapılmamasını ve suçsuz tutukluların serbest bırakılmasını, devlet kademelerine halkın katılımında dengenin sağlanmasını talep ediyordu.

MALİKİ HÜKÜMETİ RAMADİ'DE PROTESTO EDİLDİ

Irak'ın batısındaki El-Enbar ilinin merkezi Ramadi şehrinde, ''Seçenekler açık Cuması" altında düzenlenen Cuma gösterilerinde Maliki hükümeti protesto edildi.

Ramadi şehrinin, Bağdat'ı Ürdün ve Suriye'ye bağlayan otoban üzerindeki İzzet ve Onur Meydanı'nda on binlerce insanın katıldığı Cuma namazından sonra, ''Seçenekler açık Cuması" adı altında düzenlenen gösterilerde Maliki hükümeti protesto edildi.

Cuma hutbesini okuyan Şeyh İsmail Redif, Ramadi şehrinde 27 Nisan'da kimlikleri belirsiz silahlı kişilerce 5 askerin öldürülmesinden sonra hükümetin izlediği mezhepçi politikaların kokusunun çıkmaya başladığını dile getirerek, şunları söyledi: "Bizimle olan ilişkilerinizde kullandığınız mezhepçi politikaların kötü kokusu yayılmaya başladı. Havice'deki gösteri ve eylem meydanına girdiğinizde bu kokunun pis olmasını sağladınız. Masumları öldürdünüz. Ramadi'de öldürülen 5 askerin 3'ü El-Enbar'ın evladıydı. Bunların 2'si Zikar'dan olduğu için dünyayı ayağa kaldırdınız."
Redif, hükümetten yerine getirilmesini istediklerinin tam tersini gördüklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tutukluların serbest bırakılmasını istedik, tutuklamalar arttı. Tutuklu ve mahkumlar için af istedik, tutuklular idam edildi. Ordunun yerleşim birimlerinden çekilmesini istedik, milis kuvvetler ve yeni uyanış güçleri oluşturmaya başladılar. Mezhep savaşına girmemek, kan akıtmamak ve birbirimizi öldürmemek için önerilerde bulunduk. Bu önerilerin birincisi, Maliki'nin hükümeti bırakması ve yerine herkesin kabul ettiği birinin getirilmesi. İkincisi çatışmaya gidilmesi. Bu bizi iç savaşa sürükleyeceği için reddettik. Üçüncü öneri de, Irak içinde kendi kendimizi yönetmek ve dinimizi, namusumuzu korumak ve kan akıtmayı önlemek için geleceğimizi kendimizin belirlemesidir."

Gösteride "Mezhepçiliğe hayır", "Maliki'ye hayır", "Haklarımızı istiyoruz" sloganları atıldı.
Taşınan afiş ve dövizlerde, hükümetin Ramadi'deki gösterileri organize eden Qusay Ez-Zin ve Said Lafi'yi tutuklayacak olana 80 bin ABD dolarına tekabül eden 100 milyon Irak Dinarı verme kararıyla dalga geçildi. Afiş ve dövizlerde "Hepimiz Kusay ve Said'iz", "Kusay ve Said için IMF'den kredi alın" ifadeleri yer aldı.

SAMARRA'DAKİ GÖSTERİLERDE ''FEDERAL YÖNETİM'' TALEP EDİLDİ

Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Samarra kentinde düzenlenen gösterilerde ise "federal yönetim" talep edildi.

Samarra şehrinin merkezinde bulunan Hak meydanında binlerce kişinin katıldığı gösterilerde, federal yönetim talebinde bulunuldu. Samarra'da kılınan Cuma namazında okuduğu hutbede Şeyh Muhammed Taha Hamdun, "Irak'ın önünde çeşitli yollar var. Bunların başında Maliki'nin görevini bırakması, onun yerine herkesçe kabul gören birinin getirilmesi geliyor. İkinci yol ise ülkenin askeri çatışmaya sürüklenmesi. Bu, ülkeyi mezhep savaşına sürükleyeceği için tasvip etmediğimiz bir durum" dedi.

Hamdun, Irak'ın bütünlüğünü koruyacak ve kanın akmasını önleyecek olan federal yönetim şeklinin de üçüncü bir seçenek olduğunu belirterek, bu yönde seçimin halka bağlı olduğunu ve göstericilerin talebinin yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

Şeyh Hamdun, "Barışçıl gösteriler, Maliki değiştirilinceye kadar devam edecek. Göstericiler, kendi kendilerini yönetecekleri federal bir yönetime kavuşuncaya kadar geri adım atmayacaklar" diye konuştu.

Gösterilerde, "Federal yönetime evet", "Maliki'ye hayır", "Zorbalığa hayır" sloganları atıldı.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?