banner15

Maliki'nin umudu Rus savaş uçakları

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, ABD'nin F-16 satışını geciktirmesinden dolayı Rusya'dan savaş uçağı almaya karar verdiklerini, Rus jetlerinin birkaç gün içinde Irak'ta olacağını ve IŞİD'e karşı mücadelede bu uçakların kullanılacağını söyledi

Maliki'nin umudu Rus savaş uçakları

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ABD'den F-16 almak için daha önceden girişimlerde bulunduklarını ancak ABD'nin satışı geciktirmesinin ardından Rusya'dan savaş jeti almaya karar verdiklerini duyurdu. Maliki, Rusya'dan alınan jetlerin birkaç gün içinde geleceğini, jetlerin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'le mücadelede önemli bir avantaj kazandıracağını söyledi.

BBC Arapça'ya konuşan Maliki, "Bir hafta içinde bu güç etkin hale gelecek ve teröristlerin yuvalarını yok edecek…" dedi.

HAVA GÜCÜYLE IŞİD'İ KOLAYCA PÜSKÜRTÜRÜZ

ABD'den jetlerin alımı ile ilgili sürecin uzamasını eleştiren Maliki, hava gücü olması durumunda IŞİD gruplarının kolaylıkla püskürtülebileceğini savundu.

Irak'ın Rusya ve Belarus'tan ikinci el jetler satın aldığını kaydeden Maliki, "Bunlar Irak'a iki üç gün içinde gelir. Suriye'den Iraklı isyancılara yönelik yapılan saldırılar ve bizim yapacağımız saldırılar ve sonuçta kazanan iki ülke olur." ifadelerini kullandı.

IŞİD'in Irak, Ürdün ve Suriye'de 9 Haziran'dan bu yana sürdürdüğü saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler verilerine göre hayatını kaybedenlerin sayısı 1000'i geçti.

PUTİN'DEN MALİKİ'YE IŞİD DESTEĞİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün Maliki ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve IŞİD'e karşı mücadele destek vereceklerini ifade etmişti.

Maliki Ekim 2012'de Rusya'ya gerçekleştirdiği ziyarette 4,2 milyar dolar değerinde iki ayrı anlaşma imzalanmıştı. İlkinde 2 milyar dolar değerinde 30 adet Mi-28NE savaş helikopterleri, ikincisinde de 2,2 milyar dolar değerinde 42 adet Pantsir-S1E uçak savar ve füze savunma sistemleri yer alıyordu.

Anlaşma ile Rusya, ABD'nin ardından Irak'a silah satışı gerçekleşen en büyük ikinci ülke konumuna yükseliyor. Amerikan askerlerinin bölgeden ayrılmasının ardından ordunun yeniden inşasına çalışan Maliki, hiçbir ülkenin Irak'a silah satma konusunda Tekeli olmadığını ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 16:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48