banner39

banner35

Maliki'ye İran'da üst düzey protokol

Irak'ta Başbakan İbadi'nin kararı ve meclis onayıyla makamı lağvedilen eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Maliki, İran'da cumhurbaşkanı yardımcıları için uygulanan protokolle ağırlandı.

Irak 17.08.2015, 20:21 17.08.2015, 20:21
Maliki'ye İran'da üst düzey protokol

Irak'ta Başbakan Haydar el-İbadi'nin kararı ve meclis onayıyla makamı lağvedilen eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, İran'da cumhurbaşkanı yardımcıları için uygulanan protokolle ağırlandı.

"Dünya Ehl-i Beyt Cemiyeti" toplantısına katılmak için cuma günü İran'ın başkenti Tahran'a giden Maliki'ye, İran hükümeti tarafından cumhurbaşkanı yardımcısı protokolü uygulandı.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın da Irak'ta Dava Partisi Genel Başkanlığı dışında bir sıfatı bulunmayan Maliki için Cumhurbaşkanı Yardımcısı unvanı kullanması dikkati çekti.

 Irak'ta başbakanlık da yapan Nuri el-Maliki, görev yaptığı dönemde mezhep çatışmalarını alevlendirmekle suçlanıyordu.

Maliki yönetimi sırasında üst üste gelen askeri başarısızlıklar ve hem hükümet kadroları içinde hem de orduda Şiilerin kayırıldığı iddialarının artması sonucu, başından beri Maliki'ye destek veren İran'ın da desteğiyle Eylül 2014'te Başbakanlık görevini Haydar el-İbadi devralmıştı. Nuri el-Maliki ise Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un yardımcılığına atanmıştı.

Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin 9 Ağustos Pazar günü açıkladığı, 11 Ağustos Salı günü meclisten oy birliğiyle geçen reform paketine göre üç cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve üç başbakan yardımcılığı koltukları lağvedilmiş, ülkede geçmişteki yolsuzluk iddialarını araştıracak bir komite kurulması, yolsuzlukla suçlanan yetkililere yurt dışı seyahat yasağı konulması kararlaştırılmıştı.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?