Mesud Barzani'den Bağdat yönetimine sert çıkış

Barzani, "Irak’ta demokrasi, federalizm ve birlikte yaşama kültürü geriye doğru gidiyor. Birlikte yaşamak için hiçbir gerekçe kalmamıştır" dedi

Mesud Barzani'den Bağdat yönetimine sert çıkış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, federal Bağdat hükümetiyle yaşanan petrol ve bütçe krizine ilişkin, “Kimseyi tehdit etmek istemiyoruz. Ancak Bağdat hükümeti, aynı tavrını sürdürecek olursa hiç beklemediği bir cevapla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

Barzani, Irak’ın Suudi Arabistan sınırında kemikleri bulunan 93 Enfal mağduru için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, isim vermeden Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’yi eleştirerek, “Bir kişi başbakansa ve aynı zamanda silahlı güçlerin de komutanıysa dürüst olmak zorundadır. Irak’ta demokrasi, federalizm ve birlikte yaşama kültürü geriye doğru gidiyor. Birlikte yaşamak için hiçbir gerekçe kalmamıştır” diye konuştu.

Kürdistan'daki memur maaşlarının, Bağdat hükümetince kesilmesi için “Bu, ne petrol ne de bütçe meselesidir” diyen Barzani, şöyle devam etti:

“Belki bundan daha büyüktür. Mesele Kürtlerin onurunun kırılmasıdır. Onlar istiyor ki biz sürekli geri planda duralım. Kendi irademiz ve isteğimizle hiçbir şey yapmayalım. Kaderimiz üstüne onlar söz sahibi olmak istiyor. Kürdistan’ı bir vilayetleri olarak görüyor ve o şekilde müdahale etmek istiyorlar. Kürdistan halkının verdiği onca kurbandan sonra kendi iradesini başkalarına vereceğini mi zannediyorlar."

Barzani, “Kimseyi tehdit etmek istemiyoruz. Ancak Bağdat hükümeti, aynı tavrını sürdürecek olursa hiç beklemediği bir cevapla karşı karşıya kalacaktır” ifadesini kullandı.

  Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığındaki heyetin, Bağdat’a giderek görüşmeler yapmasına rağmen Kürdistan halkının maaşlarının kesildiğini aktaran Mesut Barzani, "Kürdistan heyeti, artık bu konuda Bağdat ile müzakere etmeyecektir. Kürdistan halkı, hiçbir zaman baskı ve zorbalık altında yaşamayı kabul etmez. Biz Irak’ın ortak bir şekilde yönetilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 17:19
banner53
YORUM EKLE

banner39