banner39

Mukteda es-Sadr hareketi siyasetten çekiliyor

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, hareketinin siyasetten çekileceğini, tüm merkezlerinin kapatılıp sadece dini alanda faaliyet göstereceklerini açıkladı

Irak 16.02.2014, 09:32 16.02.2014, 09:35
Mukteda es-Sadr hareketi siyasetten çekiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, siyasi, kültürel ve içtima alanda yurt içinde ve dışında faaliyet gösteren tüm ofislerinin kapatılmasını istedi ve hareketinin siyasi hayattan çekileceğini açıkladı. 

Sadr, kendi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, bundan sonra siyasetle ilgilenmeyeceklerini, meclise girmeyeceklerini, kurulacak hükümetlere ortak olmayacaklarını belirtti. Siyasi, kültürel ve içtimai alanda faaliyet gösteren tüm ofislerin kapatılmasını isteyen Sadr, sadece dini alanda faaliyet göstereceklerini, siyasetten çekilme kararı ile ailesinin ismini ve itibarını korumak istediğini dile getirdi.

Açıklamada, Irak içinde ve dışındaki siyasi arenada oluşan tüm kötü, kabul edilemez itham ve töhmetlerin ailesine geldiğini belirten Sadr, siyaset alanından çıkarak tüm halkı toplu bir şekilde kucaklayacaklarını ve herkese eşit mesafede olacaklarını, ofislerin kapatılma kararının hukuki ve mantıksal dayanağının olduğunu ve bundan sonra siyasi alanda hiçbir surette yer almayacaklarını belirtti. 

Sadr hareketine ait olan bazı medya kuruluşları, dini neşriyat yapan merkez ile harekete ait televizyon ve radyonun bu kararın dışında olduğu bildirildi.

Irak parlamentosunda görüşülen ve tartışmalara neden olan parlamenterlere özel ayrıcalıklı yasanın çıkması için Sadr hareketi liberal kanat ile beraber hareket etmişti. Çıkan yasadan sonra bu kararın alınması dikkati çekiyor. 

Şii lider Mukteda es-Sadr, daha önce tahsilini sürdürebilmek için görevini Sadr hareketi içindeki güvendiği kişilere bırakmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?