banner15

Mukteda Es-Sadr'dan Maliki'ye veto

Şii Lider Sadr, Maliki'nin başkanlığındaki "Kanun Devleti Koalisyonu'na" başbakanlık için "uygun bir aday" gösterme çağrısında bulundu

Mukteda Es-Sadr'dan Maliki'ye veto

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ta Şii Lider Mukteda Sadr, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin yönetimindeki "Kanun Devleti Koalisyonu'na" başbakanlık için "uygun bir aday" gösterme çağrısında bulundu.

Sadr tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Maliki her ne kadar kendisini ve bizi uzun güvenlik sorunları ve büyük siyasi krizlere sürüklediyse de ben Kanun Devleti Koalisyonu'ndan başbakan adayının çıkması gerektiğine inanıyorum" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Özellikle Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi'nin yaşanan sıkıntıları sonlandırmaya amacıyla adaylıktan çekilmesinin ardından Kanun Devleti Koalisyonu içerisinden de başbakanlığa uygun bir kişinin aday gösterilmesi gerekiyor" denildi.

Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi, geçen hafta göreve yeniden aday olmayacağını açıklamış, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ise kurulacak yeni hükümette başbakanlık adaylığından asla çekilmeyeceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 14:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48