banner39

Murat Karayılan'dan Barzani'ye IŞİD teklifi

Murat Karayılan'dan Barzani ve Talabani'ye IŞİD teklifi geldi. Karayılan, IŞİD Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdiği saldırılar için, “Özellikle de Kerkük ve Şengal'de gerilla ile peşmergenin ortak savunma direnişi için olanak açın” dedi

Irak 17.06.2014, 18:58 17.06.2014, 19:08
Murat Karayılan'dan Barzani'ye IŞİD teklifi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Lideri Mesud Barzani'ye, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'e karşı birlikte savaşma çağrısında bulundu.

Fırat Haber Ajansına konuşan PKK liderlerinden Murat Karayılan, IŞİD hareketinin Musul’u ele geçirmesiyle geliştirdiği hamlenin Ortadoğu’da yeni bir duruma sebep olduğunu belirterek, “Ortadoğu’daki dengeleri köklü bir biçimde değişikliğe uğratacak yeni bir süreci beraberinde gündeme soktu” dedi.

Karayılan, "Eğer PKK'nın Suriye kolu YPG’nin direnişi olmasaydı şimdi Kuzey Suriye’de İslam devleti ile Irak’taki Sünni yapıların birleşiminden teşekkül bir 'IŞİD' ilan etme durumları olacaktı" diye konuştu.

IŞİD’in Kürt ulusal hakları karşıtı bir yapılanma olduğunu kaydeden Karayılan, “Bu tarihi aşamada gerilla ile peşmergenin saldırgan güçlere karşı ortak direnişi geliştirme olanaklarının oluşturulması için Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) yönetimlerine çağrı yapmak istiyorum; Özellikle Kerkük'te ve Şengal'de halkımızı savunma savaşına HPG güçlerinin de katılması için olanak açmaya çağırıyorum" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?