banner39

Musul'da 18 bin kişilik yeni mülteci kampı

Musul'un Kayyara bölgesinde BM tarafından 18 bin kişilik bir kamp yapılıyor

Irak 14.11.2016, 09:16 14.11.2016, 09:16
Musul'da 18 bin kişilik yeni mülteci kampı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Musul kentine bağlı El-Kayyara nahiyesinde 18 bin kişilik yeni bir mülteci kampının inşasına başlandığı bildirildi.

Ülkenin Göç ve Göçmenler Bakanı Yardımcısı Casim el-Atiyye, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından inşa edilen Kayyara'daki yeni kampın 18 bin kişinin barınacağı 3 bin çadırdan oluşacağını söyledi. Kampın inşasının ne zaman biteceğiyle ilgili bilgi vermeyen Atiyye bakanlığın, Musul yakınlarındaki kampları genişleterek göçmenlere barınacak yer temin etmeye çalıştığını kaydetti.

Göç ve Göçmenler Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, operasyonun başladığı 17 Ekim'den bu yana 47 bin kişinin Musul'dan göç ettiğini duyurmuştu.

Öte yandan, Musul'un güneyinde DEAŞ'tan kurtarılan Hammam el-Alil nahiyesinde temel insani hizmetlerin verilememesi nedeniyle bir insani dramın yaşanmasından endişe edildiği belirtildi.

Musul Kaymakamı Hüseyin Ali Hacim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nahiyede, elektrik, su ve sağlık gibi temel hizmetlerin durduğunu ve bu durumun uzun süre devam etmesi durumunda bir insani dramın yaşanacağını söyledi.

Irak güçlerinin 5 Kasım'da Hammam el-Alil'i ele geçirdiği duyurulmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?