banner39

Musul'da 33 DEAŞ mensubu öldü

Musul'da düzenlenen operasyonda 33 örgüt mensubunun öldürüldüğü açıklandı

Irak 20.11.2016, 14:18 20.11.2016, 14:18
Musul'da 33 DEAŞ mensubu öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Musul şehrinin DEAŞ'tan alınması operasyonu kapsamında Aden Mahallesinde meydana gelen çatışmalarda 33 DEAŞ mensubu ile örgütle mücadele biriminden 9 kişinin öldüğü bildirildi. 

Savunma Bakanlığına bağlı terörle mücadele birimi komutanlarından Azzam Muhammed el-Abidi, birliklerinin dünden bu yana DEAŞ açısından stratejik önemi olduğu ifade edilen Aden Mahallesine doğru ilerleme kaydettiğine işaret ederek, bölgede örgüte mensup eğitimciler ile üst düzey yetkililerin bulunduğunu belirtti.  

Hükümet güçlerinin, Aden'de ciddi bir direnişle karşılaştığına dikkati çeken Abidi, birliklerin ilerleyişini engellemek için bombalı saldırılar ve keskin nişancıların kullanıldığını aktardı. 

Abidi, ilk belirlemelere göre, çatışmalar sırasında terörle mücadele biriminden 9 kişinin öldüğünü, 21'inin yaralandığını, DEAŞ'tan ise 33 kişinin öldüğünü, onlarcasının yaralandığını söyledi.

Çatışmalarda, bomba yüklü 3 araç ve iki roketatarın imha edildiğini, askeri teçhizata el konulduğunu dile getiren Abidi, "Aden Mahallesinin yüzde 30'u DEAŞ'tan temizlendi. Operasyon devam ediyor." diye konuştu.

Öte yandan orduya bağlı 9'uncu birlik komutanlarından Tuğgeneral Sabbah Muin ise militanların, yaklaşık 20 gündür bölgede konuşlu direniş hattını kırmak için İntisar Mahallesine sabah saatlerinde düzenlediği saldırının püskürtüldüğünü ifade etti. 

Muin, çatışmada örgütün ağır kayıplar verdiğini aktardı. 

Irak ordusu, polis güçleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmerge güçlerinin katıldığı ve uluslararası koalisyonun havadan destek verdiği Musul'u DEAŞ'tan alma operasyonu 17 Ekim'de başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?