banner39

Musul'da 552 kilometrekarelik alan DEAŞ'tan alındı

Musul operasyonunun üçüncü günü itibari ile toplam 552 kilometrekarelik alanın DEAŞ'tan alındığı bildirildi

Irak 19.10.2016, 13:14 19.10.2016, 13:35
Musul'da 552 kilometrekarelik alan DEAŞ'tan alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Musul'un DEAŞ'dan alınması için başlatılan operasyon 3'üncü günde devam ederken, güneyden Irak ordusu, doğudan ise Peşmerge güçlerinin, şu ana kadar toplam 552 kilometrekarelik alanda, kontrolü sağladığı belirtildi. Bugün sabaha karşı Şengal'deki Peşmerge birliğine saldıran DEAŞ, 2 saat süren çatışmanın ardından püskürtüldü.

Musul operasyonunda hem Irak ordusu, hem de Peşmergelere, 'askeri danışmanlık' hizmeti verdiği belirtilen yabancı askerlerin ise, çatışmaktan çok en ön saflarda yeralarak DEAŞ hedeflerinin koordinatlarını savaş uçaklarına ve arkadaki birliklere aktardığı belirtildi.

552 KİLOMETREKARELİK ALAN DEAŞ'DAN ALINDI

Irak ordusunun güneyden, Irak Bölgesel Kürt yönetimi Peşmerge güçlerinin doğudan Musul'a başlattığı operasyon sürüyor. Koalisyon güçlerinin havadan verdiği destek ile şimdiye kadar Peşmerge güçleri Erbil-Musul arasındaki bölgede 200 kilometrekarelik alanı DEAŞ'dan alınırken, alınan köylerde patlayıcı ve tünel aramaları sürüyor.

Irak ordusunun ise Musul'un güneyinde Geyare ve Güver cephelerinde gerçekleştirdiği kara operasyonunda şimdiye kadar 352 kilometrekarelik alanı DEAŞ'dan alındığı belirtildi.

Irak Federal Polis Teşkilatı Başkanı Raid Cevdet, dün akşam yaptığı yazılı açıklamada, polis güçlerinin Musul'un güneyinde 352 kilometrekare toprağı DEAŞ'dan geri aldığını belirtti.

DEAŞ, ŞENGAL'DE PEŞMERGEYE SALDIRDI

Musul'un güneyi ve doğusunda sıkışan DEAŞ'ın bugün sabaha karşı Şengal'deki Peşmerge güçlerine saldırdığı belirtildi. Bir kaç koldan Şengal'de Peşmerge güçlerine saldıran DEAŞ, 2 saatlik çatışmanın ardından püskürtülürken, 3 aracı da imha edildi. Peşmerge güçlerinden Albay Kasım Sımel, geniş çaplı saldırıya koalisyon güçlerinin de peşmerge ile beraber karşılık verdiğini belirtti. DEAŞ'ın 3 Ağustos 2014'te aldığı Şengal, 12 Kasım 2015'te DEAŞ'dan geri alınmıştı.

MUSUL'DAN KAÇANLAR SURİYE SINIRINA DOĞRU GİDİYOR

Irak Ordusu ve Peşmergenin karadan, koalisyon güçlerinin havadan gerçekleştirdiği Musul operasyonunda çatışmalardan kaçan yaklaşık 2 bin kişinin, özellikle kentin güneyinden Suriye sınırına doğru gittikleri belirtildi.

Peşmergenin harekat gerçekleştirdiği Hazır cephesinde olası göç dalgasına karşı çadırkentler kurulurken, Irak ordusunun operasyon başlattığı bölgelerden de sivillerin tahliyesi için koridor açıldığı belirtiliyor. Suriye'nin Rojava bölgesi sınırına yakın olduğu için güneyden kaçanların buraya gitmeye çalıştıkları öğrenildi.

YABANCI ASKERLER 'DANIŞMANLIK' HİZMETİ İÇİN ÖN SAFLARDA

Musul operasyonunda Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine 'danışmanlık hizmeti' verdikleri belirtilen yabancı askerlerin ise çatışmalara girmek yerine, en ön saflarda bulunarak DEAŞ hedeflerinin koordinatlarını savaş uçaklara bildirdikleri belirtildi. Çatışmaların ve harekatın gidişatını etkileyen ve DEAŞ'ın hareketini, koalisyon uçaklarının yanı sıra, arkalarındaki Irak ordusu ile Peşmerge güçlerine bildiren yabancı askerlerin, modern silah ve teknik cihazlarla donatıldıkları gözlendi.

SAĞLIK HELIKOPTERLERİ DE CEPHEDE

Musul operasyonu sürerken, Bölgesel Kürt yönetiminin Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık helikopterleri ise doktor ve pilotları ile cephelerin hemen gerisinde bekletiliyor. Musul operasyonunda şimdiye kadar 10 Peşmerge yaşamını yitirip, 17 Peşmerge yaralanırken, yaralıların helikopterlerle Erbil'deki hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü