Musul'da ateşe verilen 16 petrol kuyusu söndürüldü

Kayyara'da DEAŞ'ın kaybetmesinden sonra ateşe verdiği petrol kuyularından 16'sı söndürüldü

Irak 10.01.2017, 08:24 10.01.2017, 08:24
Musul'da ateşe verilen 16 petrol kuyusu söndürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Musul kentinin güneyindeki Kayyara nahiyesinde DEAŞ'ın ateşe verdiği 25 petrol kuyusundan 16'sında yangının söndürüldüğü bildirildi.

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, yaptığı yazılı açıklamada,Kayyara'daki yangın söndürme çalışmalarının Kuzey Petrol Şirketine bağlı teknik personel ve mühendislerden oluşan ekipler ile Sivil Savunma birliklerinin katkısıyla sürdüğünü belirterek, "Çalışmalar sonucu 16 kuyudaki yangınsöndürüldü, diğer kuyulardaki yangınların söndürülmesi için de çalışmalar devam ediyor." ifadesini kullandı.

Yangın söndürme ekibinden Yasir ed-Delfi ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, petrol kuyularındaki yangın söndürme işleminin normalden daha zor olduğunu ve farklı ekipmanlar gerektirdiğini söyledi. 

Delfi, DEAŞ'ın petrol kuyularını ateşe vermeden önce bölgeye döşediği mayınların temizlenmesi işlemleri nedeniyle söndürme çalışmalarının yavaş ilerlediğini ifade etti.

DEAŞ, Haziran 2014'ten bu yana elinde tuttuğu Kayyara'nın geçen yıl ağustos ayında alınmasının ardından bölgedeki petrol kuyularını ateşe vermişti. Sivil Savunma İdaresine bağlı ekipler, petrol kuyularında yangın söndürme çalışmalarına devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?