Musul'da bir günde 12 binden fazla kişi evinden oldu

Irak'ın Musul şehrinde DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonlar nedeniyle son 24 saat içinde 12 binden fazla kişi yerinden oldu

Musul'da bir günde 12 binden fazla kişi evinden oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Musul'un batı yakasının DEAŞ'tan geri alınmasına yönelik askeri operasyonlar devam ederken son 24 saat içinde 12 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Göç ve Göçmenler Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Son 24 saat içinde Musul'un batı yakasında DEAŞ'a karşı operasyonların devam ettiği bölgelerden 12 bin 458 kişi göç etti. Söz konusu kişiler bakanlık yetkililerince Kayyara'daki havalimanı pisti ve Hacı Ali Kampı'nın yanı sıra Erbil'e bağlı Hasan Şam ve Cemgur kamplarına yerleştirildi." ifadeleri kullanıldı.

OPERASYONLARIN BAŞLADIĞI GÜNDEN BU YANA 89 BİN 245 KİŞİ EVİNDEN OLDU

Açıklamada ayrıca, operasyonların başladığı günden bu yana Musul'un batı yakasında yerlerinden olan kişi sayısının 89 bin 245'e ulaştığı kaydedildi.

Musul'un batısının DEAŞ'tan geri alınması için Irak ordusuna bağlı güçlerin 19 Şubat'ta başlattığı operasyonlar kapsamında şu ana kadar Musul Havalimanı, El-Gizlani Askeri Kampı ve şeker fabrikasının yanı sıra, Dendan, Devasa, Tel Ruman, Vadi el-Hacer, Et-Tayaran, Mamun, Birinci Şuheda ve Mansur mahalleleri örgütten kurtarıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 16:05
banner53
YORUM EKLE

banner39