banner39

Musul'da DEAŞ üyeleri ile çatışmada 16 ölü

Musul'daki Nebi Şit Mahallesi'nde ordu birlikleri ile DEAŞ üyeleri arasındaki çatışmalarda çoğu kadın ve çocuk 16 sivil hayatını kaybetti

Irak 05.03.2017, 19:16 05.03.2017, 19:16
Musul'da DEAŞ üyeleri ile çatışmada 16 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Musul kentinde, hükümete bağlı ordu birlikleri ile DEAŞ mensupları arasında meydana gelen çatışmalarda 16 sivilin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.

İnsan hakları aktivisti Lokman Ömer et-Tai yaptığı açıklamada, Musul'un batısındaki Nebi Şit Mahallesi'nde DEAŞ ile ordu birlikleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalar ile hava saldırılarında çoğu kadın ve çocuk 16 sivilin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığını ifade etti.

Tai, Nebi Şit'in, Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması kapsamında ordunun ilerlediği ilk mahalleler arasında yer aldığını kaydetti.

Irak Emniyetinden Yüzbaşı Subhan Ali eş-Şuveyli ise "Güçlerimiz Nebi Şit ve Ed-Denden mahallelerinde ilerlemeye devam ediyor. Ayrıca hükümet binalarının yakınında yer alan Ed-Devase Caddesi çevresinde DEAŞ militanlarıyla şiddetli çatışmalar yaşanıyor." dedi.

Musul'un doğu yakasında ocak ayında kontrolü tamamen ele geçiren Irak güçleri, 19 Şubat'tan itibaren batı yakasını DEAŞ'tan kurtarmaya yönelik operasyon başlatmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?