Musul'da 'geçici siyasi komite' çağrısı

Allavi, Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından kentin yönetimini üstlenecek "geçici siyasi komite" kurulması çağrısında bulundu

Irak 09.12.2016, 08:25 09.12.2016, 08:25
Musul'da 'geçici siyasi komite' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, Musul'un DEAŞ'tan alınmasının ardından kentin yönetimini üstlenecek "geçici siyasi komite" kurulmasını istedi.

Allavi'nin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman ile bir araya gelen Allavi, Musul'da sivillerin korunması ve çetin kış koşullarında acil insani yardımların ulaştırılmasını teminat altına alacak şekilde çatışmaların yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından kentin yönetimini üstlenecek "geçici yüksek siyasi komite" kurulmasını isteyen Allavi, bu komitenin kentteki tüm kesimleri temsil etmesi, güvenliği, istikrarı ve sığınmacıların evlerine dönüşünü sağlaması, yerel seçimler yapılıncaya kadar geçiş sürecini yönetmesi çağrısında bulundu.

Irak Meclisindeki en büyük Sünni grup Güçler Birliği Koalisyonu milletvekillerinden Sacide Muhammed ise kentin DEAŞ'tan kurtarılmasının ardından yönetimi şu anki valilik idaresinin üstleneceğini kaydetti.

Muhammed, vali ile il konseyinin yasal bir şekilde seçildiğini ve seçimler yapılıncaya kadar geçecek sürede yeni bir siyasi komite kurulması yoluna başvurmanın mümkün olmadığını söyledi.

Koalisyon güçlerinin hava desteğiyle 17 Ekim'de başlatılan Musul operasyonunda kentin doğusunda hızlı ilerleme kaydedilirken, güney ve kuzey kesimlerinde DEAŞ saldırıları bu ilerleyişi engelliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?