banner15

Musul'da kalan son köprü de devre dışı

ABD öncülüğündeki koalisyon "DEAŞ'a giden ikmali önlemek için" Musul'un iki yakasını bağlayan son köprünün giriş ve çıkışını vurdu

Musul'da kalan son köprü de devre dışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Musul kentinde ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Dicle Nehriüzerinden kentin doğu ve batı yakasını birleştiren, beşinci ve son köprü olan El-Atik Köprüsü'nün giriş ve çıkışını vurduğu belirtildi.

DEAŞ'A GİDEN İKMALİ ÖNLEMEK İÇİN VURULDU

Ortak Kuvvetler komutanı Binbaşı İsmail Zahid, "ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon DEAŞ'e giden ikmali önlemek için Atik Köprüsü'nün giriş ve çıkışını vurdu." dedi.

Bombardımanın ardından geride araç geçişini engelleyecek ölçüde büyük bir enkaz kaldığını ve köprüde bir hasar olmadığını ifade eden Zahid, hedefin köprüyü yıkmak değil, devre dışı bırakmak olduğunu kaydetti.

Zahid, bu şekilde DEAŞ'e doğu yönünden gelen ikmalin kesilmesi ve örgütün bu yakadaki gücünün zayıflatılmasının amaçlandığı değerlendirmesinde bulundu.

Böylelikle Musul'un doğusu ile batısını birbirine bağlayan 5 köprünün tamamı ABD öncülüğündeki koalisyonun düzenlediği saldırılar sonucu devre dışı bırakıldı.

Irak güvenlik güçlerinin de kentin doğu yakasından merkezine veya merkezden doğu yakasına geçemeyeceği ve geçişin temin edilmesi için yüzer köprüler kurulması gerektiği belirtiliyor. Yüzer köprü kurulmasının da zaman alması nedeniyle operasyonun gecikeceği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 13:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48