Musul'da Türk konsolosluğu konvoyuna saldırı

Türkiye'nin Musul başkonsolosluğu konvoyuna bombalı saldırı yapıldığı bildirildi

Musul'da Türk konsolosluğu konvoyuna saldırı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın konvoyuna bombalı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu ölen ya da yaralanan olmadı. Araçlarda maddi hasar oluştu.

Erbil'e gitmek üzere yola çıkan konsolosluk görevlilerini taşıyan dört araçlık konvoya bugün saat 10.00 sularında bombalı saldırı düzenlendi. Edinilen bilgilere göre yol kenarına döşenen bomba, konsolosluk konvoyunun geçişi sırasında patlatıldı. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıda, araçlarda maddi hasar meydana geldi.

Musul Emniyet güçleri, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Emniyet güçlerinin, saldırganları bulmak için çalışma başlattığı bildirildi.

PATLAMADA UZAKTAN KUMANDALI BOMBA KULLANILMIŞ

Diğer yandan düzenlenen saldırıda parça tesirli, etkisi yüksek, uzaktan kumandalı bombanın kullanıldığı bildirildi.

Musul'dan Erbil'e gitmek isteyen başkonsolosluk konvoyuna, bugün saat 10.07'de düzenlenen bombalı saldrıya ilişkin Musul Emniyet kaynaklarından alınan bilgilere göre, üç araçtan oluşan konvoy, başkonsolosluk binasından ayrıldıktan 5 kilometre sonra, şehir merkezinde yolun kenarına yerleştirilen parça tesirli bombalar uzaktan kumandayla patlatıldı. Saldırıdan sonra Iraklı polisler ve korumalar, ikinci bir saldırıyı engellemek için havaya ateş açtılar.

Olay yerine gelip, incelemelerde bulunan Musul emniyet güçleri, saldırıda etkisi yüksek, parça tesirli, yol kenarına döşenmiş, uzaktan kumandalı bir bomba kullanıldığını tespit etti. Yolda o esnada başka konvoy olmadığı için Türk Başkonsolosluğu'nun hedef olabileceği ifade edildi. Ancak buna dair elde bir kanıt olmadığı kaydedildi.

ÖNDEN GİDEN ARAÇ KORUDU

Bombaların, Irak plakalı bir aracın, konvoyu geçmek isterken patlatıldığı öğrenildi. Öne geçtiği için daha çok bombaların hedefinde olan araç, tanınmaz hale geldi. Emniyet güçleri, bu aracın, konvoydakilerin daha fazla zarar görmesini engellediğini belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 14:27
banner53
YORUM EKLE

banner39