banner15

Musul'daki en küçük rehine

İŞID'İN Musul Konsolosluğu'nu basarak rehin aldığı kişiler arasında konsolosluk personeli E.E.'nin 8 aylık kızı Ela da bulunuyor.

Musul'daki en küçük rehine

Irak'ta Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu basan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kaçırdığı 49 Türk arasındaki en küçük rehinenin, konsolosluk memuru E.E.'nin 8 aylık kızı Ela olduğu ortaya çıktı.

Konsolosluk görevlilerinin aileleriyle gerek telefon, gerekse de sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptıkları görüşmelerde, baskının ayrıntıları da belli oldu.

Bir süredir Musul bölgesindeki baskınlarını arttıran IŞİD militanları, valiliğinin bulunduğu binayı bombaladıktan sonra Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na yöneldi.

Konsolosluk çevresi salı akşamından itibaren kuşatılmaya başlandı. Çarşamba günü ise baskın gerçekleşti.

Aynı gün saat 12.00'den itibaren konsolosluk çalışanlarıyla yakınlarının irtibatı kesildi.

Militanların, binayı bombalamakla tehdit ederek aralarında Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, 30 özel harekat polisi ve 18 çalışan ile ailesinin de bulunduğu 49 kişiyi rehin aldığı bilgisi geldi.

HENÜZ 8 AYLIK

IŞİD militanlarının elindeki 49 kişi arasında konsolosluk memuru E.E.'yle birlikte eşi S.E. ve 8 aylık kızları Ela da bulunuyor. Yaklaşık 8 yıldır Musul'da görev yapan E.E.'nin, burada da küçük bir düğün yaptığı ve yine çocuğunun doğumunun ardından burada yaşadığı belirlendi.

IŞİD militanlarının en küçük esirlerinden birisi olan Ela'nın, yanı sıra bir ay önce burada göreve başlayan konsolosluk memurelerinden H.Y.'nin yaşına girmemiş bebeğinin de yine ailesiyle birlikte gözaltında olduğu ortaya çıktı.

Konsolosluk çalışanlarının binayı çevreleyen yüksek duvar içerisinde kendilerine çocuklarıyla bir hayat kurdukları, ancak özellikle özel harekat polislerinin zaman zaman Erbil'deki alışveriş merkezlerine gittikleri de öğrenildi.

Kaynak: DHA

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 21:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48