banner39

Musul'u alan IŞİD, Kerkük'e ilerliyor

Musul'un kontrolünü ele geçiren IŞİD Kerkük'ün güneydeki ilçe ve nahiyelerine saldırdı. Bazı ilçe ve köyler, IŞİD'e bir kurşun sıkılmadan teslim oldu

Irak 11.06.2014, 01:24 11.06.2014, 09:20
Musul'u alan IŞİD, Kerkük'e ilerliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Musul'un kontrolünü ele geçiren Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) Kerkük'ün güneydeki ilçe ve nahiyelerine saldırdı.

Akşam saatlerine doğru Kerkük'ün bazı ilçe, nahiye ve köyleri, IŞİD'e bir kurşun sıkılmadan teslim oldu. Olaylar, ilk olarak Kerkük'ün 60 kilometre uzağındaki Zap nahiyesi çevresindeki Şeria köyünde meydana geldi. Daha sonra Zap nahiyesinde bazı çatışmalar yaşandı ancak kontrol IŞİD'in eline geçti. İlerleyen saatlerde Kerkük'ün güneyindeki Abbasi nahiyesi ile Riyad ve Havice ilçeleri IŞİD'e teslim oldu.

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, IŞİD mensupları uzun konvoylar oluşturarak havaya ateş açıp ilçe merkezlerinde zafer turları attı. Ordu güçleri ise ellerindeki modern ve ağır silahları bırakarak bölgeyi terk etti. Bunun üzerine saat 21.00 sularında IŞİD, Türkmenlerin yoğunlukta yaşadıkları Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesine doğru yola çıktı. Haberi alan peşmerge güçleri, ilçeye gelerek bölgeyi kontrol altına aldı.

İki tugaydan oluşan peşmerge gücü ilçenin dört bir yanını sararak IŞİD'in ilçeye sızmasını engellemeyi amaçlıyor. Son gelişmeye ilgili olarak açıklama yapan Tuzhurmatu Kaymakamı Şellal Abdul, ilçesindeki güvenlik durumun giderek kötüye gittiğini söyledi.

Saldırgan grupların, ilçeye çok yakın olduğunu belirten Abdul, "Tuzhurmatu ilçesine bağlı Süleymanbeg nahiyesi, Yengice ve Bastamlı köyleri IŞİD'in kontrolüne geçti. Bunun üzerine iki tugay oluşan peşmerge gücü ilçeye geldi. Peşmergeler, ilçenin güvenliğine katkı yapacak" diye konuştu.

 

 

banner53
Yorumlar (3)
Zeki Dincer 7 yıl önce
IŞİD’in Kerkük’e doğru ilerlemesi Türkiye açısından büyük bir tehlike teşkil ediyor. Kerkük-Yumurtalık boru hattı diğer boru hatlarıyla birlikte Türkiye’nin hem petrol ihtiyacını sağlıyor hem de enerji kaynaklarının transferine aracılık ederek stratejik önemini artırıyor. IŞİD’in Kerkük’ü işgal etmesi durumunda bu boru hattının güvenliği ve Türkiye’ye getirisi şüphesiz ki tehlikeye girecektir.
Zeki Dincer 7 yıl önce
Türkiye’ye bombalı araçlar sokan, Türk tır şöförlerini kaçıran, Türkiye’nin Musul konsolosluğuna saldıran ve diplomatları rehin alan, Suriye’deki Süleyman Şah türbesini abluka altına alıp, yıkmakla tehdit eden bir örgütün Kerkük-Yumurtalık boru hattını da sabote edeceğini, bu petrolün akışını durduracağını düşünmek oldukça gerçekçi bir beklenti.
Zeki Dincer 7 yıl önce
2003 ile 2007 yılları arasında bu boru hattı üzerinde birçok sabotaj eylemleri yapılmıştır. Suriyeli mültecilerin Türk ekonomisine yükü, TSK’nın Suriye sınırını güvene almak için yaptığı harcamaların büyüklüğü ve şimdi de muhtemelen Kerkük’e girmesiyle Türkiye’nin çekeceği Petrol sıkıntısı tüm Türklerin ekonomik sağlığına büyük darbe vuracaktır.
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?