banner39

Nahyan, Iraklı mevkidaşı ile bölgesel gelişmeleri görüştü

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hekim ve Al Nahyan'ın ilişkilerin iki ülke halklarının çıkarları doğrultusunda geliştirilmesi konusuna vurgu yaptığı aktarıldı. 

Irak 15.05.2019, 12:25
Nahyan, Iraklı mevkidaşı ile bölgesel gelişmeleri görüştü

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile bölgedeki gelişmeleri görüştü.  

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Hekim, BAE'li mevkidaşı Al Nahyan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

İki ülke ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı belirtilen görüşmede, Hekim ve Al Nahyan'ın ilişkilerin iki ülke halklarının çıkarları doğrultusunda geliştirilmesi konusuna vurgu yaptığı aktarıldı. 

Telefon görüşmesinin BAE kara suları yakınlarında iki Suudi Arabistan petrol tankerine sabotaj düzenlenmesinin ardından gelmesi dikkati çekici. 

BAE, 12 Mayıs'ta farklı ülkelerden 4 ticari geminin, ülkenin kara suları yakınlarında sabotaja uğradığını bildirmişti. 

Irak merkezi hükümeti, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların bir parçası olmadığını açık bir şekilde dile getirirken, daha önce kötü ilişkilere sahip olduğu başta Suudi Arabistan olmak üzere diğer Körfez ülkeleriyle de güçlü bağlar kurmaya çalışıyor. 

banner53
Yorumlar (0)
25
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?