banner39

NATO'dan Irak için önemli açıklama

NATO'dan Irak Temsilcisi Korgeneral Pierre Olsen, Irak'taki orduya eğitim ve danışmanlık sunmayı sürdüreceğini, ancak ABD kuvvetlerinin rolünü kesinlikle almayacağını söyledi.

Irak 10.03.2021, 10:03
NATO'dan Irak için önemli açıklama

Asia televizyon kanalına konuşan NATO'nun Irak Temsilcisi Korgeneral Pierre Olsen, "Irak'taki güçlerimiz 300'den fazla, savaşmak dışında bir görevimiz var." dedi.

Olsen, gelecek aylarda yapılacak toplantılar sonucunda eğitim ve danışmanlık verecekleri kurumların belirleneceğini dile getirdi.

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci'nin, ülkede NATO'ya ait asker sayısının artırılması konusunda resmi talepte bulunduğunu anımsatan Olsen, "NATO, Irak'ta ABD'nin rolünü kesinlikle almayacak." ifadesini kullandı.

Öte yandan Olsen, Irak hükümetinin, NATO misyonunu her türlü silahlı hedeften korumaya özen gösterdiğini kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 18 Şubat'ta, "Irak güçlerini terörle mücadelelerinde desteklemek ve DEAŞ'ın geri dönmesini engellemek amacıyla bugün NATO'nun Irak misyonunun genişletilmesini kararlaştırdık. Misyonumuz 500 personelden 4 bine çıkacak. Eğitim faaliyetlerine daha fazla Irak kurumu ile Bağdat dışındaki bölgeler de dahil olacak." açıklamasında bulunmuştu.

AA

banner53
Yorumlar (1)
Misafir 7 ay önce
ABD Mutfağı zaten George Bush ile Irak'ı ve ortadoğuyu dizayn etmedi mi. Bugün ve yarın yaşanacakların sorumluları onlar değil mi? Kukla kürt devleti kurdurup Irak'tan Akdeniz'e giden yolu döşeyenler onlar değil mi? Daha neler neler. İran,Suriye,Türkiye, Irak'ta torak dizaynlarını yapanlar onlar değil mi?
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?