banner39

Neçirvan Barzani'den çözüm sürecine destek

IKBY Başbakanı Barzani, "Türkiye'deki barış sürecinin yeniden başlaması, silahların susup, diyalog yolunun tercih edilmesi için eskiden olduğu gibi yine üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz" dedi.

Irak 09.08.2015, 21:32 09.08.2015, 21:32
Neçirvan Barzani'den çözüm sürecine destek

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'de tekrar "barış sürecinin" başlaması ve tarafların masaya oturması için üzerine düşeni yapacağını bildirdi. 

Barzani, Kürt siyasetçi Muhammet Emin Penciwini'yi kabulünde yaptığı konuşmada, "Türkiye'deki barış sürecinin yeniden başlaması, silahların susup, diyalog yolunun tercih edilmesi için eskiden olduğu gibi yine üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Bu çatışma ortamından kazanan hiçbir taraf yoktur. Bu durum, tam aksine sorunları daha da karışık bir hale dönüştürecektir" ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Barzani, Kürt bölgesindeki bazı televizyon kanallarına verdiği ortak röportajda, Türkiye ve PKK'nın vereceği kararların kendi ellerinde olmadığını belirterek, şunları kaydetti: 

"Bizim yapabileceğimiz tek şey tarafları birbirine yakınlaştırıp diyalog masasına oturtmaktır. Daha önce bu konuda ciddi adımlar atarak, sorunların masada çözüldüğünü beyan ettik. Aynı zamanda, Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesut Barzani'nin de bu yönde çok gayreti olmuştur. Bizim alacağımız sorumluluk ve görev bellidir. Bu da barışa giden zemini oluşturmaktır. Biz bunu yapabiliriz."

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?