banner15

Oğul Barzani'den Irak 3'e bölünsün teklifi

IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Barzani, IŞİD'den sonra bölgedeki çatışmaların son bulması için Irak'ın, Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmesi gerektiğini savundu

Oğul Barzani'den Irak 3'e bölünsün teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Güvenlik Ajansı Müsteşarı ve Mesut Barzani'nin oğlu Mesrur Barzani, federal Irak devletinin artık işlevsiz olduğunu belirterek, Irak'ta Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmüş konfederal bir sistemin kurulması gerektiğini söyledi.

Bölgesel yönetimin yayın organı Rudaw,net'in haberine göre, Mesrur Barzani, Irak devletinin herhangi bir gerçekliğinin kalmadığını iddia ederek, her parçanın kendi hükümeti ve başkentinin olacağı konfederal bir sistemin daha gerçekçi olduğunu söyledi.

Irak halklarının bir çatı altında ve birlikte yaşamak için güvenlerinin kalmadığını söyleyen Mesrur Barzani, “Ancak iyi komşu olunabilir. Ve bu şekilde, birlikte bazı ortak projeler de yürütülebilir" ifadelerini kullandı.

"IŞİD, Şİİ'LERİN SÜNNİ İHMALİNDEN DOĞDU"

IŞİD'in Irak'ta ortaya çıkmasını Sünni Arapların, Şiilerce göz ardı edilmesinden kaynaklandığını savunan Güvenlik Ajansı Müsteşarı, “Bu yüzden IŞİD, Sünni bölgeleri kolaylıkla ele geçirebilmiştir" şeklinde konuştu.

Musul'u geri alma operasyonuna da değinen Mesrur Barzani, Musul'u almadan önce kentin IŞİD'den sonra nasıl idare edileceğinin netleşmesi gerektiğini savunarak, şehir alındıktan sonra idari boşluk olursa, bir felaket yaşanabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35