banner15

Operasyon öncesi Türkiye'den ABD'ye Musul mesajları

Türkiye Musul operasyonunda yer alma konusunda iradesini ortaya koyarken ABD'ye de operasyonla ilgili çeşitli uyarılarda bulundu

Operasyon öncesi Türkiye'den ABD'ye Musul mesajları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Musul’un DAEŞ’ten alınması için düzenlenecek operasyonun bu ay sonunda başlayacağı belirtilirken operasyonla ilgili tartışmalar da alevleniyor. ABD ve Rusya’nın yakın zamanda Suriye ile ilgili müzakereleri kesmesi ve Türkiye’nin Musul operasyonunda yer almak istemesi üzerine tartışmalar büyüyor.

Musul'a yönelik büyük operasyon için ABD askerleri, Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri, kent merkezinin 55 kilometre güneyindeki Kayyare ilçesinde üslendi.

Buradan harekete geçecek üç unsura, Musul'un doğusundan ve kuzeyinden de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı güçler destek verecek.

Haberturk’ten Muharrem Sarıkaya’nın Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile yaptığı sohbete dayanarak verdiği habere göre Bakan Işık, “Musul operasyonunda kesinlikle olacağız, Suriye’de ise El Bab’a kadar gideceğiz. Ama kendi yöntemimiz içinde ilerleyeceğiz...” diyor.

Sarıkaya’nın başka bir kaynağa dayandırdığı bilgiye göre ise Musul operasyonu muhtemelen 20 Ekim sonrası başlayacak. Sarıkaya’nın kaynağına göre Türkiye uzun süredir Irak’taki Başika Kampı’nda, 2 bin peşmerge ile eski Musul Valisi Nuceyfi’ye bağlı Sünni gücü Haşdi Vatani’nin 3 bin mensubunu eğitti.

Kaynağa göre Türkiye Erbil’le birlikte Haşdi Vatani’nin rakibi Şii gücü Haşdi Şabi’nin Musul operasyonuna katılmasına da kesinlikle karşı çıkıyor; bunun Türkmen yerleşimi Telafer’e de sorunu sıçratacağına vurgu yapıyor.

ABD ise Türkiye’nin eğittiği Haşdi Vatani’nin Mahmur’da eğitilen yerli güçlere entegre olmasını istiyor; Türkiye’yle tek başına hareketini arzu etmiyor.

Türkiye’nin Suriye’deki gibi hava ve zırhlı birlikleriyle operasyona katılabilmesi için ise BM şartı gereği Bağdat’ın çağrısı veya oluşan bir koalisyonda bulunması gerekiyor.

Musul için koalisyon gücü oluşmadı; ABD’nin organizasyonunda Bağdat’a bağlı Irak ordusu önderliğinde, yerel güçlerin de katılımıyla yapılması kararlaştırıldı.

Bağdat son olarak önceki gün Dışişleri Bakanlığı dün de Meclis aracılığıyla yaptığı açıklamada Musul operasyonunda Türkiye’yi istemediğini, hatta Başika Kampı’nı boşaltmasını talep etti.

Hükümetin konuyla ilgili etkin ismi, “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Lideri Barzani’nin davetiyle gideceğiz” dedi.

Aktardığına göre Bağdat ve Washington’un, operasyona Türkiye’nin katılmasına yönelik olumsuz tutumuna karşılık IKBY Lideri Barzani’nin daveti için bir noktaya gelinmiş.

Etkin isim, “Barzani’nin geçmişte Bağdat’la yaşadığı sorunlara, Musul operasyonu sonrası karşılaşacakları eklendiğinde, Türkiye dışında alternatifinin bulunmadığına ve her şartta daveti yapacağına” inanıyor.

YBŞ SIKINTISI

Ankara-Erbil ittifakı bu noktada da bitmiyor, Suriye’deki YPG’nin Irak’taki yansıması Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) Musul operasyonunda bulunmasına karşı çıkıyor. Bu gücün PKK’nın parçası olduğunu belirtiyor.

ABD ve Bağdat ise Musul’da şehir içi savaşı, bu konuda deneyimli olduğunu ileri sürdüğü YBŞ ile yapmayı planlıyor. PKK’nın yer almayacağını belirtiyor; hatta Şengal’i bir an önce terk etmesini istiyor.

Bununla birlikte peşmergenin Musul merkezine girmesine de karşı çıkıyor.

Özetlersek, bütün engellere karşın Ankara operasyona Musul’un hemen yanı başındaki Başika’da eğittiği güçler ve zırhlı birlikleriyle katılmakta kararlı; elini güçlendirmek için Erbil’in davetini bekliyor.

TÜRKİYE’DEN ABD’YE UYARILAR

Bu arada Türkiye ve ABD arasında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken ve Başkan Barack Obama'nın DAEŞ’le Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün geçen Salı Ankara’ya yaptıkları ziyaretin ardından DAEŞ’e karşı işbirliği arayışları sürdü.

AA’nın haberine göre Türkiye bu görüşmelerde ABD’ye çeşitli uyarılarda bulundu.

ABD ile yapılan görüşmelerde Türkiye’nin ilk uyarısı tarihi Türkmen kenti olan Telafer ilçesine ilişkin. Ankara ABD’ye DAEŞ'in yerlerinden ettiği Telaferli Sünni ve Şii Türkmenlerin evlerine dönmesini ve aralarında yaşanabilecek gerginliklerin önlenmesinin Türkiye tarafından desteklendiği ancak Telaferlilerin evlerine geri dönüşleri esnasında ilçeden olmayan Şii milislerin de kente intikalinin olumsuz sonuçlara yol açacağı uyarısında bulundu.

ABD’ye ikinci uyarısı, İran-Irak-Suriye arasında kopan kara bağlantısını Haşdi Şabi’nin Telafer’le kuracak olması. DAEŞ’in Musul’u işgaliyle Şii milislerin ve Irak toprakları üzerinden İran’ın Suriye’yle kara bağlantısı kopmuştu.

İlçenin sınıra teması, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’ye bağlı peşmergenin kontrolünde. Bu nedenle Şii milisler, müttefikleri PKK’nın Sincar’daki Suriye çıkışına ihtiyaç duyacak. Haşdi Şabi milislerinin Suriye’ye PKK üzerinden erişimi, İran ve Irak’tan Beşşar Esad rejimine milis ve askeri lojistik naklini kolaylaştıracak.

RAKKA’DA TOPLANMANIN ÖNLENMESİ

DAEŞ’in güç kaynağı Rakka ve Musul’a eş zamanlı hamle yapılması Ankara için ayrı önem taşıyor.

Ankara’da güvenlik bürokrasinin değerlendirmelerinde, iki noktaya eş zamanlı ve koordineli harekat düzenlenmesi halinde örgüte ölümcül darbenin çok daha hızlı vurulabileceği sonucuna varıldı.

ABD’nin yalnızca Musul’daki operasyona ağırlık vermesi durumunda ise buradan kaçacak DAEŞ militanlarının Rakka ve hatta Bab ilçesine yığılmaları söz konusu olabilir.

Türkiye bu nedenle ABD yönetimini, Musul’da attığı adımların, Suriye’de Bab ilçesine yaklaşan Fırat Kalkanı Harekatı aleyhine dönmemesi uyarısında bulundu.

ABD tarafı ile görüşmelerde “Musul Musullularındır” vurgusunu yapmayı sürdüren Türk yetkililer, şehri kurtarma operasyonuna Başika’daki topçu birliklerinin destek vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 16:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35