Peşmerge: IŞİD Kerkük'ten 35 kilometre uzaklaştırıldı

Peşmerge komutanı Kerkük çevresindeki köylerin IŞİD'den alındığını ve örgütün 35 kilometre püskürtüldüğünü söyledi

Peşmerge: IŞİD Kerkük'ten 35 kilometre uzaklaştırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD’in Irak'ın Kerkük kentinden "35 kilometre" uzaklaştırıldığı bildirildi. 

Peşmergenin Güney Kerkük Komutanı Vasta Resul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "IŞİD, Kerkük'ten en az 35 kilometre uzaklaştırıldı. Kerkük'ün güneyinde tedbirler yüksek seviyede alındı. Buradaki tüm giriş çıkışlar kapatıldı" dedi.

 IŞİD'in Atşana, Üzeyriye ve daha birçok sınır köyündeki IŞİD mensuplarını, intihar eylemleri düzenlemeleri için Kerkük'e gönderdiğini dile getiren Resul, "Bu bölgedeki 40 köy IŞİD'ten temizlenerek, bu planın hayata geçirilmesi engellendi" ifadesini kullandı.

Resul, IŞİD'in Kerkük'e en yakın bulunduğu yerin Beşir nahiyesi olduğunu hatırlatarak, "IŞİD’in Beşir'de bulunması, Kerkük'ten ziyade Tazehurmatu nahiyesi için tehlikedir. Kerkük'ün savunmasını oldukça iyi sağlıyoruz. Kerkük hiçbir top ya da havan mermisinin menzili içinde değildir" diye konuştu.

Türkmenlerin yaşadığı Beşir nahiyesinin kurtarılması için Haşdi Şabi ve Peşmergenin birlikte hareket etmesinin önemli bulduğunu belirten Resul, Tazehurmatu üzerindeki tehlikeyi yok etmek için Beşir'in mutlaka kurtarılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Aksi halde Beşir'deki IŞİD mensupları, 5 kilometre kuzeydeki Tazehurmatu nahiyesini ele geçirmek için saldırabilirler. IŞİD, Tazehurmatu'ya girerse halkı Şii olduğu için hepsini öldürür. Ülkenin elektrik üretiminin yüzde 35'inin yapıldığı santraller örgütün eline geçer ve Kerkük-Bağdat yolunun güvenliği ortadan kalkar."

Diyala, Tikrit ve Beyci'den gelen IŞİD mensuplarının, Kerkük'ün 65 kilometre güneyindeki Havice ilçesinde toplandığını aktaran Resul, muhtemel saldırıya karşı gereken tedbirleri aldıklarını kaydetti. 

Resul, ilçede büyük bir insanlık dramı yaşandığını da sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 12:28
banner53
YORUM EKLE

banner39