banner15

Peşmerge: Sokak savaşını bize Türk subaylar öğretti

Peşmerge Komutanı General Kahraman Kemal, Şengal'i kurtarma operasyonunda Türk subaylarının verdiği eğitimin büyük önemi olduğunu söyledi.

Peşmerge: Sokak savaşını bize Türk subaylar öğretti

Peşmerge Operasyon Birimi Komutanı General Kahraman Kemal, Sincar'ın (Şengal) DAEŞ'ten kurtarılması operasyonunun başarısında Türkiye'nin Peşmergelere verdiği eğitimin önemli olduğunu belirterek, "Türk subaylarının, Peşmergelere verdiği eğitim bizim için çok önemlidir. Özellikle 7. Peşmerge Birliği'ne sokak çatışmalarıyla ilgili verdikleri eğitim Şengal ilçe merkezindeki çatışmalarda belirleyici olmuştur" dedi.

IŞİD'ten kurtarılan Sincar operasyonunun detaylarını anlatan Peşmerge Komutanı Kemal, "Türk subaylarının, havan topları,  Milanlar ve diğer silahların kullanımı noktasında verdiği eğitimin Şengal operasyonundaki etkisi büyüktür. Ayrıca Peşmergenin mayınlardan korunmasıyla  ilgili eğitim de Türk subaylar tarafından verildi. Türk askeri uzmanlarının,  Peşmergelere verdiği eğitim bizim için çok önemlidir. Özellikle 7. Peşmerge  Birliği'ne sokak çatışmalarıyla ilgili verdikleri eğitim Şengal ilçe merkezindeki  çatışmalarda belirleyici olmuştur" diye konuştu. 
 
TÜRK SUBAYLARI ERBİL'DE EĞİTİYOR
 
Kemal, Türk subayların halen Erbil'deki eğitim merkezinde görevlerini  sürdürdüğünü ve Peşmergenin daha iyi savaşabilmesi için çaba gösterdiğini ifade  etti. Türkiye'nin askeri eğitiminden daha fazla istifade etmek için bölgeye gönderilen Türk subay sayısının artırılmasını istediklerini dile getiren Kemal,  şöyle devam etti: 
 
SOKAK ÇATIŞMASI İÇİN EĞİTİMİMİZ YOKTU
 
"Askeri noktada tecrübemizi artırmak için Türkiye'den daha fazla  Peşmerge birliğine eğitim verilmesini talep ettik. Peşmerge, daha önce sokak  çatışmaları ve yakın muharebeye ilişkin eğitim almamıştı. Türk askeri uzmanların verdiği eğitimden sonra Peşmerge artık sokak çatışmalarına giriyor ve IŞİD militanlarını daha kolay etkisiz hale getiriyor." 
 
TÜRKİYE'NİN ASKERİ YARDIMLARI
 
Peşmerge Operasyon Birimi Komutanı General Kahraman Kemal, Türkiye'nin  askeri yardımlarına ilişkin ise "Türkiye bize askeri malzemeler ve giysiler  gönderdi. IŞİD, daha çok intihar saldırılarıyla Peşmergeye zarar veriyor. Savaşın seyrinin değişmesinde Almanya'dan gönderilen Milan'ların da ciddi bir etkisi oldu. Bu silahlar sayesinde bomba yüklü araçlar, Peşmerge noktasına ulaşmadan imha edildi. Milanlarla ilgili eğitimi Peşmerge güçlerine veren de Türk askeri uzmanlarıdır. Savaşın başlarında IŞİD'in ilk saldırılarında Peşmergelerin yeterli  tecrübeye sahip olmaması nedeniyle kayıplarımız çok oldu. Fakat Türk askeri  uzmanların verdiği eğitimden sonra düzenlediğimiz operasyonlarda şehit sayımız  çok azaldı" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olduklarını, bunun IŞİD'e karşı  yürütülen savaşta önemli olduğunu dile getiren Kemal, "IŞİD'in zayıflaması ve  gerilemesi hem Kürdistan bölgesinin hem de Türkiye'nin çıkarınadır" dedi. 
 
Sincar'ın stratejik bir bölge olması nedeniyle önemli olduğunu anlatan  Kemal, söz konusu operasyonla IŞİD'in, Musul-Suriye ikmal yolunun kesildiğini  belirtti. Kemal, Sincar operasyonuyla Musul-Rakka ve Sincar-Telafer yollarının Peşmergenin eline geçtiğini, bu durumun IŞİD'in hareket kabiliyetini ve ekonomik  gücünü kısıtlayacağını kaydetti. Kemal, söz konusu yol güzergahları Peşmergenin  eline geçtikten sonra Musul'daki ürünlerin fiyatında da ciddi bir yükselme  olduğunu aktardı. 
 
ÖRGÜT MUSUL OPERASYONU İÇİN HAZIRLANIYOR
 
Peşmerge Operasyon Birimi Komutanı General Kahraman Kemal, Musul operasyonun zamanlamasına yönelik bir soru üzerine ise şunları kaydetti: 
 
"IŞİD, Musul'a yönelik bir operasyonda kendini korumak için ciddi  hazırlıklar yapıyor. Kenti gruplar arasında paylaştırmış ve teyakkuz halinde  bekliyor. Bunun bilgisini aldık. Fakat Musul'un kurtarılması operasyonu Irak  hükümetine bağlı bir konudur. Bu, Irak ordusuyla ilgili bir meseledir. Irak hükümetinin bu konuda inisiyatif alarak adım atması gerekiyor. Biz ondan sonra ne  yapacağımıza karar verebiliriz. Kürdistan Bölgesi Başkanı Sayın Mesut Barzani de  bir konuşmasında Peşmergenin katılacağını söylemişti. Fakat öncelikle operasyon  planının belirlenmesi lazım."

Kaynak: AA
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 07:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35