banner15

Peşmergeden IŞİD'e operasyon

Peşmerge güçlerinin, IŞİD'i püskürtmek için Celavle beldesine operasyon düzenlediği bildirildi

Peşmergeden IŞİD'e operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Diyala kentinde peşmerge güçlerinin, Celavle kasabasında, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupları püskürtmek için operasyon düzenlediği bildirildi.

Diyala'nın Celavle kasabasının batısını kontrolünde bulunduran IŞİD güçleriyle peşmerge arasındaki şiddetli çatışmalar sürüyor. Peşmerge, IŞİD güçlerini tamamen kasabadan çıkarmak için havan topu ve diğer ağır silahlarla karşı saldırı düzenledi. Daha önce ağır silahlar kullanan IŞİD güçleri, kasabanın kontrolünü kaybettikten sonra sadece doçka, kanas ve kaleşnikof silahlarla peşmergeye karşılık veriyor.

Çatışmaların bilançosu hakkında bilgi vermek istemeyen bir peşmerge komutanı, üç gün önce bir keskin nişancının öldürüldüğünü ve başka birinin de bir evde saklanırken yakalandığını söyledi. 

Yüzbaşı Ahmet Feridun Kerim de kasabanın büyük oranda peşmergenin kontrolüne geçtiğini belirtti. Asayişi henüz tam olarak sağlayamadıklarını anlatan Kerim, özellikle geceleri farklı noktalardan kasabaya bombalı ve silahlı saldırılar olduğunu ifade etti. 

IŞİD'e karşı ciddi ilerleme kaydettiklerini aktaran Kerim, kanas kullanan keskin nişancılardan dolayı zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını bildirdi. Kerim, Celavle kasabasını tamamen aldıktan sonra hedeflerinin IŞİD kontrolündeki Sadiye nahiyesi olacağını sözlerine ekledi. 

AA muhabirinin bölgedeki izlenimlerine göre çatışmalar devam ederken yerel halk, kasabayı terk ediyor. Bazı erkekler ise ellerinde silahlarla peşmergeye destek oluyor. 

 Eşiyle kasabadan kaçan Settar İsmail, çocuklarının günler önce ilk çatışmalar başladığında kasabayı terkettiğini ifade ederek, "Kuşatma ve çatışmalardan dolayı birçok gece gözümüze uyku girmiyordu. Ölüm korkusundan dolayı Kürdistan'ın diğer bölgelerine gitmeye karar verdik" dedi. 

Kaçan aileler, oruçlu halleriyle 40 dereceyi geçen sıcakların altında saatlerce yürüyerek güvenli Kürt bölgesine geçiyorlar. Bu arada oruç tutan bazı peşmergelerin, yorgunlukları dikkati çekiyor.

Peşmerge ile IŞİD arasındaki çatışmaların yoğun yaşandığı Celavle kasabasında elektrik ve su yok. Kasabadaki kamu kurumları hizmet vermiyor. Bölgede en önemli geçiş güzergahlardan biri olan Celavle Köprüsü de birkaç gün önce IŞİD’in bombalı intihar saldırısı sonucu kullanılamaz hale geldi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 11:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48